SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, 26 maja 2022

Rusza Ogólnopolski Turniej Nadziei Olimpijskich w Szczyrku i Spale

Ogólnopolski Turniej Nadziei Olimpijskich w konwencji kadr regionalnych odbywa się od roku 2019 z jednoroczną przerwą z powodu pandemii. Ten czas daje pewien obraz efektywności naborów w nowej formule. Celem TNO jest wyłowienie utalentowanej młodzieży do szkół Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i Spale. Rzecz jasna, że trenerzy, którzy mają przejmować dany rocznik w szkole i kadrze mają już pewne rozeznanie co do potencjalnych kandydatów i kandydatek, którzy kochają siatkówkę i chcą się rozwijać w tym kierunku. 

Właściwie na turnieju ogólnopolskim, który organizowany jest dla dziewcząt w Szczyrku, a dla chłopców w Spale powinni znaleźć się zadeklarowani uczniowie klas ósmych poszukujący potwierdzenia swoich decyzji w rywalizacji z rówieśniczkami. Turniej na obiektach szkoły daje możliwość zapoznania się z jej infrastrukturą i przebiegiem szkolenia, ponieważ dla wielu z nich jest to pierwsze takie spotkanie. Podczas turnieju wiele osób niezdecydowanych utwierdza się w przekonaniu, że znaleźć się w gronie pierwszoklasistek NLO PZPS jest dobrym rozwiązaniem jeśli myśli się na poważnie o profesjonalnym graniu w siatkówkę.

Na etapie zawodów regionalnych organizowanych przez Siatkarskie Ośrodki Szkolne startują kadry wojewódzkie, które przeprowadziły już wstępną selekcję rok wcześniej na bazie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Charakter tych dwóch turniejów jest nieco inny, ponieważ w przypadku OOM województwa rywalizują o tytuł najlepszych w Polsce, natomiast dobór młodzieży do kadry wojewódzkiej Kadry Nadziei Olimpijskich, to poszukiwanie perspektywicznej młodzieży mającej szansę na przebrnięcie pierwszego regionalnego etapu, aby  znaleźć się w kadrze na turniej ogólnopolski.

Ten pośredni etap selekcyjny powoduje, że rywalizacja na szczeblu centralnym prowadzona jest w gronie najlepszych z najlepszych. Daje to trenerom dokonującym wyboru możliwość obserwacji grających w zespołach o zbliżonych umiejętnościach i dokonania wartościowych porównań. Ten kontekst jest istotny,aby dokonać właściwej oceny i nie popełnić błędu w naborach.

Liczba miejsc w szkole jest inna w różnych latach. Trenerzy szkoły, mając tą świadomość, wielokrotnie analizują poszczególnych uczestników turnieju rozmawiając również z trenerami i zawodnikami. Wreszcie przychodzi moment wytypowania 14 uczennic  i 14 uczniów, którzy otrzymują skierowanie na szczegółowe badania lekarskie, między innymi ortopedyczne, biomechaniczne czy okulistyczne.  Pozytywny wynik to szansa na dalsze rozmowy i dla wybranych możliwość nauki w szkole.

Na każdym etapie naborów na trenerach ciąży duża odpowiedzialność, gdyż mają w swoich rękach klucz do kariery młodych ludzi i każda pomyłka może pozbawić ich rozbudzonych marzeń o grze w reprezentacji Polski.

W tych dniach na przełomie maja i czerwca odbędzie się Ogólnopolski Turniej Nadziei Olimpiojskich, kolejna szansa dla młodego rocznika na wielka przygodę z siatkówką. Kibicujemy im i życzymy sukcesów.

  • 13
  • 1
  • 13
  • 0
  • 1