SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Marta Wójcik, fot. SOS, PZPS, 9 maja 2023

Rozstrzygnięcie Regionalnych Turniejów Nadziei Olimpijskich – młode talenty z zaproszeniami do Szkół Mistrzostwa Sportowego PZPS w Spale i Szczyrku

Za nami finałowe Regionalne Turnieje Nadziei Olimpijskich, które rozgrywane były w czterech miastach gospodarzach – każde z nich gościło po osiem dwunastoosobowych zespołów z poszczególnych województw.  Spotkania dziewcząt odbyły się dla regionów Północy i Zachodu w Twardogórze (4-6 maja), a dla regionów Południa i Wschodu w Białej Podlaskiej (6-8 maja). Kielnarowa (4-6 maja, Południe i Wschód) i Police (6-8 maja, Północ i Zachód) gościły natomiast chłopców. Triumfowały w poszczególnych turniejach zawodniczki z województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, oraz zawodnicy z województw łódzkiego i śląskiego. Wyróżnienia jednoznaczne z powołaniami na majowe konsultacje w Spale i Szczyrku otrzymało w sumie 22 chłopców i 14 dziewcząt, w siatkówce plażowej 16 dziewcząt i 16 chłopców (11-15 czerwca, Spała).

Wojewódzkie reprezentacje dziewcząt i chłopców walczyły w ostatnich dniach na parkietach miast gospodarzy o prymat w swoich regionach. Wszyscy młodzi sportowcy z roczników 2008 i 2009 mogli zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami, zaprezentować swoje umiejętności, a przede wszystkim zostać zauważonymi przez trenerów Szkół Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Spale i Szczyrku oraz trenerów reprezentacji Polski swoich roczników. Obserwujący selekcjonerzy podkreślali zgodnie, że tegoroczna edycja była niezwykle udana i stała na bardzo wysokim poziomie sportowym. Jest to niezwykle ważne z perspektywy naborów do szkolenia centralnego, jak i sukcesywnego zasilania seniorskich reprezentacji narodowych. Nasza najzdolniejsza młodzież w pierwszych dniach poddana została pomiarom i testom sprawnościowym, aby w kolejnych dwóch oddać się czystej rywalizacji siatkarskiej. W czterozespołowych grupach rywalizowano w trzysetowych meczach. Zmagania grupowe doprowadziły do finałowych rozstrzygnięć Regionalnych Turniejów Nadziei Olimpijskich 2023. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce w turnieju w Twardogórze zajęła reprezentacja województwa kujawsko-pomorskiego (Region Północ), a w Białej Podlaskiej reprezentacja województwa mazowieckiego (Region Wschód). Turnieje chłopców wygrały reprezentacja województwa łódzkiego (Region Południe) w Kielnarowej i województwa śląskiego (Region Zachód) w Policach. Następnym etapem będą kilkudniowe majowe zgrupowania wyróżnionych siatkarek i siatkarzy w Szczyrku i Spale między 28 a 31 maja, zakończą się badaniami medycznymi w dniu 1 czerwca w Warszawie. Siatkarze i siatkarki z powołaniami w siatkówce plażowej spotkają się w Spale między 11 a 15 czerwca. Formuła wszystkich Konsultacji Nadziei Olimpijskich – dzięki swojej otwartości – ma ułatwić wybranej młodzieży podjęcie decyzji o kontynuacji edukacji i przygody siatkarskiej pod okiem szkoleniowców w Szkołach Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.


Poziom sportowy tegorocznych zmagań w ramach RTNO był bardzo dobry, zobaczyliśmy ciekawe mecze grupowe i finałowe. Praktycznie wszystkie spotkania pozostawiły pozytywne odczucia. Widać u tych młodych dziewcząt już na tym etapie bardzo dobre wyszkolenie techniczne i zaangażowanie. Sam udział w turniejach i powołanie do reprezentacji poszczególnych województw był dużym wyróżnieniem, a dodatkową nagrodą są  nominacje – po turniejach regionalnych w Twardogórze i Białej Podlaskiej –  na kolejne konsultacje dla czternastoosobowej grupy, która jeszcze w maju przyjedzie do szkoły w Szczyrku. Dziewczęta będą miały wówczas możliwość poznania warunków panujących w SMS-ie, sposobu pracy i łączenia treningów z edukacją. W tych dniach oraz podczas badań w Warszawie jesteśmy otwarci na pytania zarówno ze strony młodych siatkarek, jak i ich rodziców – podkreśla Andrzej Peć główny trener SMS PZPS w Szczyrku.


O podsumowanie turniejów chłopców poprosiliśmy także Sebastiana Pawlika, głównego trenera SMS PZPS w Spale: Dawno nie mieliśmy podczas zmagań regionalnych możliwości obserwacji tylu utalentowanych młodych chłopaków z tak dobrymi warunkami fizycznymi. Długo debatowaliśmy w trenerskim gronie nad wyróżnieniami i nominacjami do kolejnego etapu, czyli majowych Konsultacji Nadziei Olimpijskich. Spotkała się bardzo mocna grupa z połączenia dwóch roczników 2008 i 2009 – zwiększyliśmy przez to liczbę powołanych graczy z dziesięciu do trzynastu, a i tak mamy jeszcze w swoich notatkach kolejnych rokujących siatkarzy. Taki urodzaj potwierdza popularność siatkówki w Polsce – mamy silną reprezentację, a w tym roku najsilniejszą ligę – młodzi chłopcy mają na kim się wzorować i chętnie trenują, czego efekty widzieliśmy w ostatnich dniach w Policach i Kielnarowej. Atrakcyjnym może być także dla roczników 2008  fakt, że najprawdopodobniej jako reprezentacja U16 będą mieli możliwość w tak młodym wieku zagrania na mistrzostwach świata (plany FIVB – przyp. red.), po nich uzupełnią rocznik 2007.


W podobnym tonie wypowiadał się trener główny SMS-u w siatkówce plażowej, Mariusz Prudel: Wszystkie cztery turnieje dostarczyły nam pozytywnych wrażeń. Zdecydowanie lepiej oglądać tak dużą grupę razem podczas rywalizacji, to także jest korzystniejsze dla tych młodych siatkarek i siatkarzy. Nam jako trenerom daje to dużo lepszy przegląd, a zawodniczki i zawodnicy dostają większe możliwości zaprezentowania się podczas tylu turniejowych spotkań. Zaprosiliśmy na czerwcowe konsultacje w sumie trzydzieści dwie osoby (szesnaście dziewcząt i szesnastu chłopców). Wprawdzie mecze odbywały się na hali, ale korzystając z naszych doświadczeń, bazując także na predyspozycjach i warunkach fizycznych, wyłoniliśmy swoich kandydatów do siatkówki plażowej. Teraz czekamy na ich przyjazd do Spały na kamp naborowy (Konsultacje Nadziei Olimpijskich) w czerwcu. Chcemy, żeby wszystko odbyło się w atmosferze spotkania integracyjnego, aby wyróżnieni mieli szansę na zapoznanie się ze sobą i z samą szkołą – omówimy i zaprezentujemy zasady jej funkcjonowania, przedstawimy młodzieży sztab szkoleniowy, nie tylko samych szkoleniowców, ale także trenerów przygotowania motorycznego, fizjoterapeutów, psychologa. Mamy nadzieję, że  poznają starszych uczniów i uzyskają wraz z rodzicami odpowiedzi na nurtujące pytania.

 

WYNIKI KOŃCOWE I WYRÓŻNIENIA RTNO 2023

DZIEWCZĘTA


RTNO TWARDOGÓRA 2023 (4-6 maja) – opiekun turnieju trener Marek Kwieciński, koordynator regionalny Siatkarskich Ośrodków Szkolnych
I.    Województwo kujawsko-pomorskie (Północ)
II.    Województwo dolnośląskie (Zachód)
III.   Województwo śląskie (Zachód)
IV.   Województwo wielkopolskie (Północ)
V.    Województwo opolskie (Zachód)
VI.   Województwo pomorskie (Północ)
VII.   Województwo zachodniopomorskie (Północ)
VIII.  Województwo lubuskie (Zachód)

WYRÓŻNIENIA – NOMINACJE na KNO 2023:
Siatkówka halowa: Michalina Sikora, Martyna Depka, Maria Minkiewicz, Oliwia Wieczorkowska, Julia Figura (wszystkie województwo kujawsko-pomorskie), Nicole Gucwa oraz Maria Zamczyk (województwo wielkopolskie).
Siatkówka plażowa: Liliana Tabak, Weronika Janusz, Aleksandra Wilkanowska (woj. śląskie), Zuzanna Przybyszewska, Zuzanna Wożniak, Maja Krystosiak (woj. wielkopolskie), Michalina Iwanicka (woj. pomorskie),  Jagoda Leman (woj. kujawsko-pomorskie).

Twardogora 1

Twardogora 2

Twardogora 3

Twardogora 4

Twardogora 5

Twardogora 6

Twardogora 6

Twardogora 7

Twardogora 8RTNO Twardogóra - zdjęcia Puha-Volley

RTNO BIAŁA PODLASKA 2023 (6-8 maja) – opiekun turnieju trener Adam Nowik, koordynator regionalny Siatkarskich Ośrodków Szkolnych
I.    Województwo mazowieckie (Wschód)
II.   Województwo podkarpackie (Południe)
III.   Województwo małopolskie (Południe)
IV.   Województwo warmińsko-mazurskie (Wschód)
V.    Województwo łódzkie (Południe)
VI.   Województwo lubelskie (Wschód)
VII.  Województwo świętokrzyskie (Południe)
VIII.  Województwo podlaskie (Wschód)

WYRÓŻNIENIA – NOMINACJE na KNO 2023:
Siatkówka halowa: Zofia Pinderska (woj. podkarpackie), Michalina Czajkowska (woj. małopolskie), Andżelika Górzyńska (woj. mazowieckie), Manoline Antiga (woj. podkarpackie), Zofia Strzebiecka  (woj. łódzkie), Małgorzata Tabor (woj. mazowieckie), Dominika Pieńkos (woj. warmińsko-mazurskie).
Siatkówka plażowa: Zofia Preweda (woj. warmińsko-mazurskie), Antonina Pawłowska (woj. mazowieckie), Zofia Wróbel (woj. mazowieckie), Anna Piątkiewicz (woj. łódzkie), Jagoda Durdyn (woj. łódzkie), Marta Kaniowska (woj. łódzkie), Gabriela Gałka (woj. małopolskie), Zofia Baca (woj. małopolskie).

Biala Podlaska 1Biala Podlaska 2

Biala Podlaska 3

Biala Podlaska 4

Biala Podlaska 5Biala Podlaska 6

Biala Podlaska 7

Biala Podlaska 8

CHŁOPCY

RTNO KIELNAROWA 2023 (4-6 maja) – opiekun turnieju trener Jacek Sitarek, koordynator regionalny Siatkarskich Ośrodków Szkolnych
I.  Województwo łódzkie (Południe)
II.  Województwo podlaskie (Wschód)
III.  Województwo małopolskie (Południe)
IV. Województwo  warmińsko-mazurskie (Wschód)
V.  Województwo mazowieckie (Wschód)
VI.  Województwo podkarpackie (Południe)
VII.  Województwo świętokrzyskie (Południe)
VIII.  Województwo lubelskie (Wschód)

WYRÓŻNIENIA – NOMINACJE na KNO 2023
Siatkówka halowa: Patryk Głowa (woj. łódzkie), Maciej Chmielewski (woj. łódzkie), Jakub Przybyłkowicz (woj. łódzkie), Adrian Sobczyk (woj. małopolskie), Michał Wiśniewski (woj. podlaskie),  Jakub Mrozek (woj. podlaskie), Wiktor Raczyński (woj. mazowieckie), Emil Puchalski (woj. mazowieckie), Fabian Jurga (woj. warmińsko-mazurskie), Kacper Truchan (woj. warmińsko-mazurskie).
Siatkówka plażowa: Oskar Kasprowicz (woj. warmińsko-mazurskie), Wiktor Marinicz (woj. podlaskie), Bartosz Sawicki (woj. podlaskie), Błażej Buzyn (woj. mazowieckie), Jan Korzysta (woj. mazowieckie), Xawier Kakese (woj. mazowieckie), Kacper Czerwiński (woj. łódzkie), Marcel Foryś (woj. lubelskie).

Kielnarowa 1

Kielnarowa 2

Kielnarowa 3

Kielnarowa 4

Kielnarowa 5

RTNO POLICE 2023 (6-8 maja) – opiekun turnieju trener Zdzisław Gogol, koordynator regionalny Siatkarskich Ośrodków Szkolnych
I.   Województwo śląskie (Zachód)
II.  Województwo wielkopolskie (Północ)
III. Województwo dolnośląskie (Zachód)
IV. Województwo pomorskie (Północ)
V.  Województwo kujawsko-pomorskie (Północ)
VI. Województwo opolskie (Zachód)
VII. Województwo lubuskie (Zachód)
VIII. Województwo zachodniopomorskie (Północ)


WYRÓŻNIENIA – NOMINACJE na KNO 2023:
Siatkówka halowa: Marcel Schadach (woj. pomorskie), Oliwer Kuropatwa (woj. pomorskie), Olgierd Skóra (woj. pomorskie), Adam Potempa (woj. pomorskie), Karol Świerkowicz (woj. śląskie), Michał Kawecki (woj. śląskie), Michał Smętek (woj. śląskie), Paweł Guzy (woj. śląskie), Bartosz Hoffman (woj. kujawsko-pomorskie), Mateusz Machnik (woj. opolskie), Mikołaj Bałowski (woj. dolnośląskie), Igor Juskowiak (woj. wielkopolskie), Marcel Pietryszak (woj. wielkopolskie).
Siatkówka plażowa: Alan Stachowiak (woj. lubuskie), Marcel Woźny (woj.lubuskie), Mateusz Simon (woj. opolskie), Mikołaj Kierkowski (woj. pomorskie), Karol Blicharski (woj. dolnośląskie), Iwo Grabek (woj. kujawsko-pomorskie), Szymon Łoaza (woj. śląskie).

RTNO 2023 NOMINACJA HALA SMS SPAŁA_Police

RTNO 2023 NOMINACJA PLAŻA SMS SPAŁA_Police

RTNO 2023 DOLNYŚLĄSK_Police

RTNO 2023 POMORSKIE

RTNO 2023 ZACH POMORSKIE

RTNO 2023 DOLNYŚLĄSK

RTNO 2023 ŚLĄSKIE

RTNO 2023 LUBUSKIE

Sponsorem turniejów RTNO i patronem siatkówki młodzieżowej w Polsce jest PKN ORLEN.

 

  • 7
  • 0
  • 5
  • 0
  • 0