SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk, Angelika Knopek, Fot. Piotr Sumara/Justyna Matjas, 31 sierpnia 2022

Mistrzostwa świata 2022: Dzień 6. - wyniki i relacje

Dobiega końca faza grupowa mistrzostw świata siatkarzy. Z turniejem pożegnały się już Katar, Kamerun, Bułgaria i Meksyk, do środy wieczorem dowiemy się, kto do nich dołączy. Przede wszystkim poznamy pary 1/8 finału. Katowice, miasto-gospodarz, będą gościły również pary półfinałowe i finałowe 10. i 11. września.

Plan meczów (31 sierpnia):

Grupa F, Lublana: Argentyna - Egipt 3:2 (27:25, 26:28, 24:26, 25:17, 15:6)

Rok temu Argentyna cieszyła się z olimpijskiego brązu, a teraz z ogromnym trudem awansowali do drugiej rundy mistrzostw świata. Z Iranem i Holandią przegrali po 2:3, lecz w meczu z Egiptem byli zdecydowanymi faworytami. Pierwszego seta wygrali z trudem, w dwóch kolejnych popełniali mnóstwo błędów i drużyna z Afryki rozstrzygnęła na swoją korzyść końcówki. Argentyńczycy obudzili się dopiero w połowie czwartej partii. Do dobrze grającego Augustina Losera dołączył Luciano Palonsky, a Bruno Lima przestał popełniać błędy. W tie-braku Egipcjanie stanęli i Argentyna zwyciężyła, wchodząc z czterema punktami do 16 najlepszych w mistrzostwach. Egipt odpadł. 

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

Grupa E, Lublana: Kanada - Turcja 0:3 (23:25, 23:25, 17:25)

Ten mecz był ważny dla jego uczestników i reprezentacji Niemiec, która już zakończyła rywalizację w grupie, a jej ewentualny awans zależał od innych wyników. Drużyna prowadzona przez Michała Winiarskiego pozostanie w turnieju, bo Turcja niespodziewanie pokonała Kanadę 3:0. Gdyby wygrała 3:1, Niemcy mieliby gorszy stosunek setów od Kanadyjczyków. O wygranej tureckiej drużyny zdecydowały blok i błędy - siatkarze z Kanady popełnili ich dwa razy więcej. Bardzo dobrze spisał się też atakujący Adis Lagumdzija, zdobywca 17 punktów.

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

Godzina 17:30. Grupa F, Lublana: Iran - Holandia 

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

Grupa A, Katowice: Serbia - Tunezja 3:0 (29:27, 25:15, 25:17)

W pierwszym secie Serbowie dosyć niespodziewanie mieli ogromne problemy z przeciwstawieniem się kadrze Tunezji, która szybko objęła kilkupunktowe prowadzenie. W samej końcówce seta siatkarze Igora Kolakovica, za sprawą świetnych zagrywek Marko Podraščanina oraz Uroša Kovačevica, zdołali jednak odrobić straty i ostatecznie wydrzeć rywalowi zwycięstwo. W drugiej odsłonie spotkania Serbia przejęła kontrolę nad jej przebiegiem, bardzo dobrze grając przede wszystkim blokiem, co pozwoliło im sięgnąć po łatwą wygraną. Ostatni set miał bardzo podobną historię do wcześniejszej partii - Serbowie od początku trzymali Tunezyjczyków na dystans i finalnie wygrali bez straty seta.

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

Grupa A, Katowice: Ukraina - Portoryko 3:1 (24:26, 25:19, 25:16, 25:19)

Reprezentanci Ukrainy, którzy byli typowani na faworytów tego spotkania, niezbyt dobrze weszli w pierwszą partię, od początku pozwalając rywalowi na zbudowanie kilkupunktowej przewagi. Dopiero w końcowej fazie seta udało im się doprowadzić do wyrównania wyniku, jednak ostatecznie w walce na przewagi lepsi okazali się Portorykańczycy. W drugiej odsłonie meczu Ukraińcy już na starcie przejęli inicjatywę, nie pozwalając rywalowi się rozegrać, dzięki czemu odnieśli pewne zwycięstwo. Swoją dobrą grę nasi wschodni sąsiedzi kontynuowali także w secie trzecim, w którym całkowicie zdominowali Portorykańczyków we wszystkich elementach. W ostatnim secie Portoryko próbowało jeszcze zerwać się do walki, nie znaleźli jednak sposobu na dobrze dysponowany zespół ukraiński.

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

Grupa E, Lublana: Włochy - Chiny 3:0 (25:14, 25:10, 25:14)

Przed spotkaniem kończącym fazę grupową mistrzostw wyliczono, że jeśli Włochy przegrają z najsłabszymi w turnieju Chinami zburzą tabelę i sprawią, że w drugiej połówce będą Polska, USA i Brazylia, czyli będą mogli trafić na jednego z tych rywali dopiero w finale. Potraktowali słabeusza bardzo poważnie, pozwalając mu zdobyć zaledwie 38 punktów. 

Centrum meczowe: punkty, statystyki, składy

WYNIKI MISTRZOSTW ŚWIATA NA ŻYWO

TABELE MISTRZOSTW ŚWIATA 

  • 11
  • 0
  • 9
  • 0
  • 0