SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Marta Gula, 13 sierpnia 2011

Pokonując gładko Algierię 3:0 (do 7, 13 i 13) Polki zapewniły sobie miejsce w pierwszej ósemce Mistrzostw Świata Kadetek w Ankarze. Formalności dopełniły Turczynki, które ograły Egipt 3:0. Z gospodyniami nasza kadra zagra o pierwsze miejsce w grupie A.

Pokonując gładko Algierię 3:0 (do 7, 13 i 13) Polki zapewniły sobie miejsce w pierwszej ósemce Mistrzostw Świata Kadetek w Ankarze. Formalności dopełniły Turczynki, które ograły Egipt 3:0. Z gospodyniami nasza kadra zagra o pierwsze miejsce w grupie A.

Algierki prowadziły z Polkami wyrównaną grę, ale tylko w czasie przygotowań do Mistrzostw Świata. W lipcu przyjechały do Olsztyna, sparować z grającym w lidze pomorskiej MKS-em Truso Elbląg. Czwarta drużyna ostatnich mistrzostw Polski kadetek kończyła mecze wynikiem 1:3 i 3:2. Nasze reprezentantki dały im znacznie surowszą lekcję siatkówki.

- Od początku dobrze zagrałyśmy zagrywką. Spełniłyśmy taktyczne założenia i dobrze pocelowałyśmy najsłabiej przyjmujące Algierki, zwłaszcza ich libero – mówiła Ewelina Janicka, która tylko w pierwszym secie zaliczyła sześć asów. W całym meczu Polki miały ich 14. – To był nasz klucz do zwycięstwa – dodała nasza środkowa.

Gdy Janicka stanęła na zagrywce przy wyniku 4:1, kolejny punkty rywalki zdobyły po jej błędzie przy stanie  13:1. Ale i inne siatkarki rzadko myliły się w tym elemencie. Do tego Polki skutecznie blokowały niskie rywalki (najwyższa mierzyła 176 cm.). O ile w ogóle miały do czego skakać, bo piłki rozgrywane były bardzo rzadko.

Podobnie jak dzień wcześniej trener Andrzej Peć wpuścił na boisko wszystkie zawodniczki. Każdy set rozpoczynała inna szóstka. – Przeciwnik nie był na tyle wymagający, by cały czas grać pierwszym składem. To była dobra okazja, by każda z dziewczyn poczuła boisko. Zwłaszcza, że po dwóch słabszych przeciwnikach (w piątek Polki ograły Egipt 3:0 – przyp. red.) prawdziwe mistrzostwa zaczną się dla nas dopiero w niedzielę, meczem z Turcją – mówił trener naszej reprezentacji.

Prawdziwy sprawdzian

Z mistrzyniami Europy Polki mierzyły się w tym roku trzy razy. W majowych ME wygrały 3:1. Potem jednak, w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w lipcu, przegrały 1:3 i 0:3.

– Turczynki bardzo poprawiły swoją grę. Mocniej i skuteczniej atakują. Poza tym ich libero nabrała pewności siebie i coraz lepiej przyjmuje – oceniają nasza siatkarki. O swoją formę i przygotowanie do trudnego meczu, po dwóch „sparingach” się nie martwią.

– Te mecze wprowadziły nas w turniej. Z Turcją wyjdziemy znacznie bardziej zmotywowane, bo wiemy o jaką stawkę gramy – zapowiedziała nasza atakująca Natalia Strózik.

W sobotnie popołudnie Turczynki zapewniły i sobie, i nam awans do pierwszej ósemki turnieju. Tak jak dzień wcześniej Polki, gospodynie pokonały Egipt bez straty seta. Teraz o pierwsze miejsce w grupie zagrają z naszymi siatkarkami. Początek spotkania Turcja – Polska o 15.30 czasu polskiego.

„Oszukany” ranking

Aż trudno uwierzyć, że Algieria zajmuje w rankingu młodzieżowych reprezentacji FIVB 17. miejsce. Polska jest 29. Zespoły z Afryki, Ameryki Środkowej czy Bliskiego Wschodu plasują się wysoko w mistrzostwa kontynentów, dzięki czemu mocno punktują w zestawieniu. Brane są w nim pod uwagę wyniki z czterech lat, czyli osiągnięcia kadetów i juniorów. Stąd tak „dziwne” rozstawienia grup w mistrzostwach świata. Np. w polskiej tabeli A grają dwa afrykańskie zespoły, a w grupie C USA (drugi zespół rankingu) , Chiny (mistrz globu z 2007) i Serbia (wicemistrz ostatniego mundialu).

Skład:

Polska: Flakus, Głaz, Wójcik, Janicka, Chojnacka, Tobiasz oraz Korabiec (libero) oraz Gajewska, Strózik, Grajber, Szymańska

Algieria: Belhocine, Bayou, Bourihane, Akroun, Khelifi, Achour i Ayadi (libero) oraz Azamoum, Ait Oumghar

  • 2
  • 0
  • 50
  • 0
  • 7