SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Katarzyna Porębska, fot. FIVB/Plusliga, 3 lipca 2018

Tomasz Fornal: emocje związane z Kinder+Sport zapamiętam do końca życia

Już za trzy dni rozpocznie się XXIV Ogólnopolski Finał Turnieju Kinder+Sport Zabrze 2018. W największym turnieju minisiatkówki w Europie udział wezmą 192 drużyny w trzech kategoriach „dwójek”, „trójek” i „czwórek” dziewcząt i chłopców. W tych zawodach trzykrotnie udział brał Tomasz Fornal, zawodnik „złotego” pokolenia polskiej  młodzieżowej siatkówki. Mistrz Europy i świata w kategorii kadetów oraz juniorów. Aktualny przyjmujący Cerradu Czarnych Radom. Zawodnik w tym roku został także powołany do szerokiej kadry narodowej i odbył treningi pod kierunkiem Vitala Heynena, trenera reprezentacji Polski.

- Brałem udział w trzech edycjach turnieju Kinder+Sport. Grałem od III klasy szkoły podstawowej. Już w III klasie grałem w kategorii „dwójek”. W parze występowałem z Radosławem Gilem, który w nadchodzącym sezonie będzie rozgrywającym Indykpolu AZS Olsztyn. Udało się nam wywalczyć złoty medal. W IV i V klasie grałem w „trójkach”. Jeśli dobrze pamiętam też udało się nam zdobyć medale, chyba srebro i brąz. Pamiętam, za to że kiedy grałem w kategorii „trójek” otarłem się o wyjazd do Włoch, na spotkanie z Sebastianem Świderskim w Maceracie. Bardzo żałowałem, że nie udało się nam wtedy wygrać. Taka wycieczka i nagroda była dla nas młodych zawodników czymś wspaniałym. Niestety w VI klasie nie udało mi się już awansować  do finału - powiedział Tomasz Fornal.

I dodał - Grałem w Zabrzu i na zawsze zapamiętam panującą tam atmosferę. Byliśmy młodymi zawodnikami, a weszliśmy do ogromnej hali, w której rozstawionych było kilkanaście boisk. Do tego mnóstwo drużyn, trenerów i rodzice. To było wspaniałe przeżycie. Zapamiętam to do końca życia.

W 24. edycji turnieju Kinder+Sport udział wzięło ponad 44 tysiące młodych adeptów siatkówki. Przyjmujący Czarnych Radom podkreślił, że powinno być organizowanych jak najwięcej takich turniejów dla zawodniczek i zawodników, którzy rozpoczynają swoją przygodę z siatkówką.

 - Uważam, że takich turniejów jak Kinder+Sport powinno być organizowanych jak najwięcej. Im więcej tym lepiej. Jako dziecko bardzo przeżywałem te turnieje. To coś ważnego dla młodego zawodnika. Mnóstwo niesamowitych emocji towarzyszy takim zawodom. Poza tym podczas udziału w takim turnieju można bardzo wiele się nauczyć, bo poziom rozgrywek jest bardzo wysoki. Polecam wszystkim dzieciom taki turniej! Jeśli ma się tylko okazję brać udział w takich wydarzeniach, to nie ma nad czym się zastanawiać! - wyznał przyjmujący.

Jak sam wspomina swój udział w turniejach Kinder+Sport? - Bardzo pozytywnie wspominam te turnieje. To fajna zabawa, można spotkać mnóstwo nowych osób, nawiązać przyjaźnie. Takim przykładem jest moja znajomość z Radkiem Gilem. Zaczynaliśmy w turniejach Kinder+Sport. Potem rywalizowaliśmy w młodzikach, kadetach, a na koniec spotkaliśmy się w SMS PZPS Spała i tam wspominaliśmy swoje pierwsze mecze i udział w Kinder+Sport - zauważył mistrz świata juniorów.

Sport i wszelka aktywność sportowa jest ważną częścią naszego życia. Dlatego warto namawiać młode pokolenie Polaków, aby chociaż na chwilę zostawiło wszelkie nowinki technologiczne na boku i zaczęła bardziej aktywnie spędzać wolny czas.

- Jako dziecko dużo czasu spędzałem bardzo aktywnie, grając z kolegami w piłkę. Kiedy wracałem ze szkoły to jak najszybciej chciałem zostawić plecak w domu i iść pograć z kolegami. Niestety teraz dzieci spędzają wolny czas nieco inaczej – przed komputerami, tabletami i telefonami. Oczywiście takie urządzenia pozwalają nam spędzić miło czas i sam z nich korzystam, ale w umiarkowym stopniu. Zdecydowanie preferuję aktywne spędzanie czasu wolnego. Warto, aby młodsze dzieci też o tym pamiętały i uprawiały dużo sportu - zaapelował przyjmujący.

Tomasz Fornal ma za sobą bardzo dobry sezon spędzonych w barwach Cerradu Czarnych Radom. Zdecydował się również na kolejny rok gry w radomskiej drużynie. - Wydaje mi się, że sezon miałem całkiem udany. Nie ukrywam, że ciężko mówić i oceniać samego siebie. Jednak uważam, że to był dobry sezon. Oczywiście - zawsze mogło być lepiej. Myślę, że nie ma takiego zawodnika, który byłby zadowolony i usatysfakcjonowany swoją grą. Na pewno parę rzeczy można było poprawić  - wyznał zawodnik.

Przyjmujący w tym sezonie reprezentacyjnym został powołany do szerokiego składy kadry narodowej. Ma za sobą treningi w Spale pod kierunkiem Vitala Heynena, trenera reprezentacji Polski.

- Miałem okazję odbyć kilka treningów z kadrą narodów. Praca Vitala Heynena zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jego podejście do treningów jest niesamowite. Nie chcę oczywiście słodzić, ale w moim odczuciu jest perfekcjonistą. Widać, że siatkówka jest jego pasją. Przykłada dużą uwagę do poszczególnych elementów. Pokazuje technicznie jak powinno się dobrze wykonywać dane elementy. Po jego oczach widać, że to co robi sprawia mu ogromną przyjemność. Siatkówka jest dla niego pasją, a nie pracą, czy sposobem, dzięki któremu może zarabiać pieniądze. Nie ukrywam, że to moje marzenie zagrać w seniorskiej kadrze narodowej. Jednak podchodzę do tego spokojnie. Jeśli nie uda mi się w tym roku, to postaram się, żeby w przyszłym sezonie zagościć na dłużej w kadrze. Kto wie, może jeszcze w tym roku dostanę szansę, aby pojechać na kolejne zgrupowanie kadry narodowej. Czas pokaże. Mimo wszystko uważam, że to wszystko daje dużego „kopa” do ciężkiej pracy. Swoją szansę na zgrupowaniu dostałem. To niezwykle mnie motywuje do jeszcze cięższej pracy, aby za rok pokazać się z jeszcze lepszej strony - zakończył Fornal.

Przypominamy, że tegoroczny XXIV Finał Ogólnopolskiego Turnieju Minisiatkówki Kinder+Sport 2018 zostanie rozegrany 6-8 lipca w Zabrzu, w Hali Sportowej przy ul. Jana Matejki 6.

Szczegółowe informacje dotyczące turnieju Kinder+Sport 2018 znaleźć można na stronie: https://kindersport.szps.pl/ oraz http://www.orlikvolleymania.pl/.

  • 12
  • 1
  • 105
  • 1
  • 5