SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, 14 maja 2023

Krzysztof Mecner - wspomnienie

Latem 1976 roku mama chciała wysłać 14-letniego Krzysia na wakacje, ale termin kolonii pokrywał się z igrzyskami olimpijskimi w Montrealu. – Wolałem jednak ślęczeć przed telewizorem niż wypoczywać. I nie żałuję. Montreal był fantastycznym spektaklem z siatkarzami w roli głównej – napisał Krzysztof Mecner we wstępnie do biografii Huberta Wagnera „Kat”, której był współautorem z synem jednego z najsłynniejszych polskich trenerów w historii, Grzegorzem. Rozpoczęta w dzieciństwie przygoda ze sportem wybitnego dziennikarza Krzysztof Mecnera zakończyła się 14 maja.

Urodził się 18 lipca 1962 roku w Sławkowie. Od 1985 do 2001 roku był związany z bardzo popularnym i cenionym w środowisku sportowym katowickim "Sportem", pisząc o siatkówce i piłce nożnej.

Świetne pióro oraz wielka wiedza pozwalały na pisanie znakomitych dziennikarskich tekstów oraz fachowych książek. Biografia Huberta Wagnera „Kat” jest nie tylko historią tego szkoleniowca, ale również kawałkiem historii polskiej siatkówki.

- Jego wiedza na temat siatkówki była ogromna, porównywalna z zawartością największych encyklopedii. Nigdy jednak z tego powodu nie pchał się na piedestał czy do odznaczeń. Nie dbał o popularność. Zawsze zachował skromność i chętnie służył pomocą. A z jego wiedzy korzystało wielu dziennikarzy, trenerów czy działaczy. Szczególnie tak było w czasach przed Internetem, kiedy nie dało jednym kliknięciem zdobyć danych dotyczące jakiegoś meczu czy życiorysu znanego zawodnika. – powiedział Grzegorz Wagner.

W 1997 roku reprezentacja Polski juniorów zdobyła złoty medal mistrzostw świata. Rok później Biało-Czerwoni zadebiutowali w rozgrywkach Ligi Światowej. Nad Wisłą zaczynał się boom na tę dyscyplinę sportu. Krzysztof Mecner żył tymi wydarzeniami, cieszył się ze zwycięstw tak jak przed ponad dwudziestu laty w czasie meksykańskich mistrzostw świata i montrealskich igrzysk. – Towarzyszył drużynie narodowej, interesował się sprawami kadrowiczów i jej sztabu szkoleniowego. Zdobywał wiedzę, którą następnie przekazywał Czytelnikom – dodaje Grzegorz Wagner.

Erudycja i ogromna wiedza zaowocowały wieloma książkami i publikacjami o tematyce sportowej, między innymi encyklopediami "80 Lat Polskiej Siatkówki", "90 Lat Polskiej Siatkówki" oraz "Siatkówka na igrzyskach". Napisał historię mistrzostw Europy i świata.  Był również współautorem książek "Moja droga do sukcesu" razem z Igorem Prielożnym oraz "Kariera spełnionych marzeń" ze Zbigniewem Zarzyckim.

- Był człowiekiem niezwykle sympatycznym. Miał dystans do samego siebie. Nie można było Krzyśka nie lubić. Nie znam nikogo kto wypowiadałby się o Nim niepochlebnie – mówi Ireneusz Mazur, pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku trener reprezentacji Polski seniorów i juniorów, a obecnie komentator Polsatu Sport.

Z ekipami prowadzonymi przez tego szkoleniowca Krzysztof Mecner spędził wiele czasu. – Czasem było tak, że do nas dojeżdżał. Dosłownie czekaliśmy na Jego przybycie, na rozmowy z nim nie tylko o siatkówce. A wiedzę miał ogromną. Składy, zmiany, daty czy wyniki miał to wszystko w małym palcu. Pamięć Krzyśka imponowała – mówi Ireneusz Mazur.

Ireneusz Mazur zwraca uwagę na pewną charakterystyczną cechę dziennikarstwa Krzysztofa Mecnera. – Nigdy nie szedł na tanią sensację. Starał się nie szkodzić bohaterom swoich publikacji, co w tym zawodzie nie jest takie łatwe – powiedział Ireneusz Mazur.

Pogrzeb Redaktora Krzysztofa Mecnera odbędzie się w piątek 19 maja (14:00) w Sławkowie, kaplica cmentarna.