SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, 29 listopada 2022

Trenerskie debaty Siatkarskich Ośrodków Szkolnych dobiegły końca

Cztery rundy szkoleń w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych za nami. Około 600 nauczycieli zasiliło się nową wiedzą, a niektórzy mieli okazję pokazać swój talent pedagogiczny jako wykładowcy. Jest to zawsze ważne doświadczenie, w myśl powiedzenia, że najwięcej uczy się nauczyciel.

Zadawanie pytań jest zawsze mile widziane przez prelegentów, ale tradycyjne już debaty są tym punktem programu, w którym nauczyciele włączani są do dyskusji, a w rolę ekspertów wcielają się doświadczeni trenerzy oraz zaproszeni prelegenci ze świata nauki. Przez cztery wieczory kolejne grupy brały pod lupę zagadnienia istotne dla trenerów pracujących z młodzieżą. Kierowanie tematu na forum trenerskie przynosi często zaskakujące spostrzeżenia i nieoczekiwanie zwroty akcji. Jak rozmawiać z rodzicami, czy trenerowi potrzebna jest pasja, jak „zatrzymać” zawodnika w klubie, czy wreszcie jak organizować szkolenie aby doprowadzić uzdolnionych graczy do najwyższych wyników. Ścieżka rozwoju zawodnika nie zawsze jest prosta. Po drodze zwykle pojawia się z różnych przyczyn wiele wątpliwości, utrata zapału. Nie każdy widzi swoją świetlaną przyszłość w drużynie narodowej.

W książce „Kopalnie talentów” Rasmusa Arkensena czytamy, że nauczyciel, który nie jest mistrzem w swoim fachu, może przez wiele początkowych lat szkolić ucznia, nie pozbawiając go szansy osiągnięcia mistrzostwa w przyszłości, jeżeli w swoją pracę wykonuje z pasją. Pasja jest tym motorem, który wyzwala zapłon bez którego niemożliwy jest każdy twórczy proces, nie tylko w siatkówce.

Jak podtrzymać pasję, kiedy przejmuje się kolejną grupę, jak motywować młodego zawodnika po kolejnym przegranym meczu, jak budować środowisko wspomagające jego rozwój? Różne pomysły trenerów pokazują, ile jeszcze można poprawić w tym zakresie.

Jedna z nauczycielek podeszła do moderatora po skończonej debacie i powiedziała: „Panie Przemku właściwie tego potrzeba nam najbardziej, z technika i taktyką sobie poradzimy, ale tych motywacyjnych treści nigdy za dużo. Siła grupy jest ogromna. W końcu mamy podobne problemy, chociaż różnie je rozwiązujemy”.

23506c

Trenerzy prowadzący kadry młodzieżowe: Maciek Dobrowolski, Wojciech Kasza, Michał Łukowicz, Maciek Kromrych, Artur Sierzchuła prowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz występowali w roli ekspertów podczas debat. Znamienne były słowa pani Tamary, psycholog pracującej przy kadrach. „Właściwie, to na kadrach główną robotę odwalali za mnie trenerzy. Wspaniale było popatrzeć jak komunikowali się z zespołem”. Dotarcie do dzisiejszej młodzieży nie jest proste, ale gdy stworzy się prawdziwy, team satysfakcja jest podwójna.

Bartek Groffik, opiekujący się naszymi kadrami młodzieżowymi, oraz dr Piotr Wiśnik wskazywali na niezwykle ważne zagadnienia monitorowania treningu poprzez diagnozę motoryczną i fizjologiczną. Są to nierozłączne elementy efektywnego treningu.

Obserwując grę zespołów, zwykle patrzymy przez pryzmat wyników i nie widzimy tych wieloletnich starań, doprowadzających młodego człowieka do Mistrzostw Europy. Obecne „pokolenie „Z” wyrasta na mediach społecznościowych, komunikując się zwykle przez smartfony. Trener musi nadążać za zmieniającym się światem i jeszcze dołożyć do tego jasny przekaz filozofii sukcesu.

Andrzej Peć i Sebastian Pawlik (główni trenerzy Szkół Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i w Spale) w ostatnim dniu poprowadzili zajęcia pokazowe treningu indywidualnego z udziałem zawodniczek i zawodników tych szkół i omówili główne aspekty swojej pracy. Jak zwykle odpowiadali na wiele pytań dotyczących współpracy SMS PZPS z klubami.

Za każdym razem, gdy szkolenia zbliżają się do końca, doceniamy znaczenie takich spotkań. Jest potrzeba dokonania oceny gdzie jesteśmy, zdiagnozowania naszej pracy. Poczuliśmy wiatr w plecy, a po dwuletniej przerwie brakowało tego chyba wszystkim. Dodajmy tylko, że w 2022 roku Projektem Siatkarskich Ośrodków Szkolnych objętych było 9300 dzieci w ponad 600 klasach i w ponad 200 szkołach. Program jest realizowany od czwartej klasy szkoły podstawowej do liceum, we wszystkich kategoriach wiekowych.

Podsumowując, Szef Projektu Waldemar Wspaniały stwierdził, że coraz bardziej możemy stawiać trenerów SOS w roli wykładowców. W końcu 10 lat szkoleń robi swoje. Na koniec złożono tradycyjne życzenia Wesołych Świąt, bo chociaż do Bożego Narodzenia jeszcze trochę zostało, to w pracy trenerskiej czas biegnie szybko.

Sponsorem Programu SOS jest PKN ORLEN.

23506d

  • 0
  • 1
  • 16
  • 0
  • 0