SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Fot. Piotr Sumara, 18 lipca 2022

Siatkówka łączy Polskę z Ukrainą

„Siatkówka łączy narody” - tak nazywa się projekt, który ma integrować lokalne społeczności z uchodźcami z Ukrainy oraz asymilować ukraińskie dzieci i młodzież w Polsce. Kluczowym elementem programu będą występy drużyny Barkom Każany Lwów w PlusLidze.

Jak już informowaliśmy, zespół Barkom Każany Lwów został zaproszony do PlusLigi. Planowano, że będzie grać w swoim mieście, jednak napaść Rosji na Ukrainę sprawiła, że musiał szukać gościny w Polsce. Jego domem będzie hala Hutnika w Krakowie.

Projekt „Siatkówka łączy narody” realizowany będzie w dwóch obszarach – sportowym i integracyjnym. Sztab oraz zawodnicy Barkomu Każany, przy wsparciu sztabów szkoleniowych małopolskich klubów, będą prowadzić wspólne zajęcia siatkarskie dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Równolegle trenerzy i zawodnicy będą prowadzić zajęcia ruchowe z elementami siatkówki dla dorosłych członków rodzin polskich i ukraińskich.

Polacy zapewnili uciekającym Ukraińcom bezpieczny dach nad głową i to było najważniejsze, a teraz jesteśmy już na innym etapie. Integracja jest niezbędna, by Ukraińcy mogli dobrze żyć w polskim społeczeństwie. Cieszę się, że udało się doprowadzić do startu tego programu, na którego czubku jest informacja, że w PlusLidze zagra drużyna Barkom Każany Lwów. Myślę, że za przykładem środowiska siatkarskiego pójdą także inne dyscypliny sportu – mówił Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Sport zawsze łączył i mam nadzieję, że na meczach PlusLigi będzie namiastka waszej ojczyzny. Będziecie mogli przyjść, zaśpiewać swój hymn i integrować się z sobą i polskimi kibicami. Ten projekt trwał wiele lat, okoliczności miały być inne, ale cieszymy się, że udało się to doprowadzić – dodał Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki SA.

Projekt „Siatkówka łączy narody” stworzyła Fundacja Polska Siatkówka wraz z klubem Barkom Każany Lwów, przy wsparciu Polskiej Ligi Siatkówki, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej, młodzieżowych klubów i sekcji siatkarskich z Krakowa i Małopolski oraz zaangażowaniu krakowskiego magistratu i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Jego kolejnym elementem będzie tworzenie klubu sympatyków Barkom Każany Lwów. Jego elementami mają być m.in. oprawa meczowa w Krakowie, udział kibiców w meczach wyjazdowych, organizowanie spotkań integracyjnych.

Nie ukrywam, że jest to szczególne wydarzenie, ale ono miało mieć miejsce we Lwowie. Nikt z nas przed 24 lutego nie spodziewał się, że tak będzie wyglądała rzeczywistość. Ten projekt ma na celu pomoc ludziom, którzy uciekli od wojny. Ma pomóc, by dzieci i młodzież zintegrowały się z polskim środowiskiem i mogły normalnie żyć. Niech siatkówka łączy narody – stwierdził  Sebastian Świderski, prezes PZPS.

Dużą pomoc zaoferowały władze Krakowa, udostępniając halę Hutnika. – Są dwa aspekty tej sprawy. Jeden to oczywiście młodzież polska i ukraińska. Mam nadzieję, że będą wspólnie trenować i zdobywać umiejętności. Ale jest też druga sprawa, bo do Krakowa będą przyjeżdżać najlepsze zespoły, dzięki czemu krakowianie będą mogli oglądać najlepszą siatkówkę. I mam nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się drużyny z Krakowa w PlusLidze – dodał Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Oleg Baran, prezes klubu Barkom Każany Lwów, podkreślał wdzięczność za to, że jego drużyna będzie mogła występować w PlusLidze w Krakowie, ale nie ukrywa, że chciałby zaprosić polskie drużyny do Lwowa. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że mamy takie wsparcie i możliwość realizacji projektu, o którym mówiliśmy od kilku lat. My, jako klub, ale także cała Ukraina jest bardzo wdzięczna. Będziemy się uczyć od was siatkówki, bo Polska jest przecież siatkarską potęgą i będziemy rozwijać ten sport na Ukrainie. Idea była inna, bo chcieliśmy, żeby PlusLiga przyjechała na Ukrainę. Wierzę, że doprowadzimy do tego – mówił.

W konferencji, za pomocą łączy telewizyjnych, udział wzięli także minister młodzieży i sportu Ukrainy Wadim Hutcajt oraz mer Lwowa Andrij Sadowy. – Dziękuję bardzo za wsparcie w tych trudnych czasach. To, że drużyny ukraińskie mogą występować i trenować w Polsce oraz uczestniczyć w rozgrywkach jest niezwykle ważne – mówił minister.

Dla mnie to wielki zaszczyt mieć możliwość uczestniczenia w tej konferencji. Trzymam kciuki, by drużyna Barkom Każany prezentowała dobry poziom, bo każde zwycięstwo będzie dla nas bardzo ważne. Nigdy nie było takiego pojednania, jak dzisiaj. Polacy jesteście wspaniali – dodał mer Lwowa.

Projekt realizowany jest w oparciu o program „Sportowe wakacje” Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 • 10
 • 1
 • 8
 • 1
 • 0
Wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
 • 01 Wrz

  Turniej Future Warszawa, Polska

 • 01 Wrz

  CEV U18 ECH - Lutraki, Grecja

  Lutraki, Grecja
 • 02 Wrz

  Turniej Future Warszawa, Polska

 • 02 Wrz

  CEV U18 ECH - Lutraki, Grecja

  Lutraki, Grecja
 • 03 Wrz

  Turniej Future Warszawa, Polska

 • 03 Wrz

  CEV U18 ECH - Lutraki, Grecja

  Lutraki, Grecja
 • 04 Wrz

  Turniej Future Warszawa, Polska

 • 04 Wrz

  CEV U18 ECH - Lutraki, Grecja

  Lutraki, Grecja
 • 14 Wrz

  Mistrzostwa Świata U19- Dikili, Turcja

 • 15 Wrz

  Mistrzostwa Świata U19- Dikili, Turcja

 • 16 Wrz

  Mistrzostwa Świata U19- Dikili, Turcja

 • 17 Wrz

  Mistrzostwa Świata U19- Dikili, Turcja

 • 18 Wrz

  Mistrzostwa Świata U19- Dikili, Turcja

 • 28 Wrz

  Turniej Elite 16 Paryż, Francja

 • 29 Wrz

  Turniej Elite 16 Paryż, Francja

 • 30 Wrz

  Turniej Elite 16 Paryż, Francja