SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Jarosław Bińczyk, fot. Sławomir Kowalski, 31 marca 2022

Siatkówka wraca do Torunia

Sportowy Toruń kojarzy się przede wszystkim z żużlem i halowymi zawodami w lekkoatletyce. W kwietniu w Arenie Toruń znów będzie można podziwiać i wspierać dopingiem siatkarzy.

Już za tydzień reprezentacja Polski U20 będzie rywalizować o awans do finałów mistrzostw Europy. Jeden z siedmiu turniejów kwalifikacyjnych zostanie rozegrany w Toruniu w dniach 7-9 kwietnia. W Arenie Toruń rywalami drużyny prowadzonej przez Michała Bąkiewicza będą Turcja, Hiszpania i Ukraina, a na wrześniowe mistrzostwa do Włoch zakwalifikuje się zwycięzca. Polski zespół to aktualny mistrz świata do lat 19, który w ubiegłym roku w imponującym stylu zdobył złoto w Iranie, tracąc tylko jednego seta.

harmonogram kwalifikacji ME U20M w ToruniuMłodzi mistrzowie zagrają o awans do CEV U20 Volleyball European Championship 2022 w Arenie Toruń, mogącej pomieścić ok. 5,5 tysiąca kibiców. Nowoczesna hala, oddana do użytku w 2014 roku, słynna jest przede wszystkim z imprez lekkoatletycznych. W ubiegłym roku zostały w niej rozegrane halowe mistrzostwa Europy - drugie w historii Polski. W niej odbywa się Mityng Copernicus Cup zaliczany na złotą kategorię, w cyklu World Athletics Indoor Tour, co oznacza, że należy do siedmiu najbardziej prestiżowych imprez na świecie. 8 lutego 2020 roku Szwed Armand Duplantis ustanowił w Toruniu rekord świata w skoku o tyczce, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 6,17 m. - W tej hali jest najlepsza lekkoatletyczna publiczność w Polsce - chwalił toruńskich kibiców Adam Kszczot, wielokrotny mistrz Europy i medalista mistrzostw świata w biegu na 800 m.

Sportem nr 1 w Toruniu jest chyba jednak żużel. To w tym mieście powstał pierwszy w Polsce nowoczesny stadion z w pełni zadaszonymi trybunami i torem. Swoje mecze na Motoarenie rozgrywa drużyna Apatora, czterokrotnego mistrza kraju, a dziewięciokrotnie odbyły się tam zawody o Grand Prix Polski. 

W Toruniu jest też siatkówka. Najlepszy okres to lata 2016-2018, kiedy kobieca drużyna Budowlanych Toruń występowała w siatkarskiej ekstraklasie. Dziś zespoły AZS-u UMK i Aniołów grają w drugich ligach, a młodzież z UKS Budowlanki odnosi sukcesy w mistrzostwach województwa. 

Drużyna Aniołów już zapewniła sobie udział w półfinałach o awans do Tauron 1. Ligi. Najbardziej znanym zawodnikiem jest Maciej Kordysz, srebrny medalista ME kadetów, mający też na koncie brąz mistrzostw Polski zdobyty z AZS-em Częstochowa, a w karierze występy w Stali Nysa i Pamapolu Wieluń w PlusLidze. Toruńscy siatkarze mają z kogo brać przykład, gdyż głównym udziałowcem klubu jest Wilfredo Leon, najlepszy zawodnik na świecie.

Poprzednio reprezentację Polski można było podziwiać w Toruniu siedem lat temu podczas 13. Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Co ciekawe, Biało-Czerwoni też przyjechali w glorii nowych mistrzów świata, tyle że seniorów. Zajęli pierwsze miejsce pokonując Japonię, Francję i Iran. W kwietniu toruńscy kibice ponownie będą mogli dopingować mistrzów świata – tym razem juniorów. - Turniej kwalifikacyjny w naszym mieście to splendor i dowód umiłowania sportu. Cieszymy się, że w Arenie Toruń będziemy gościć reprezentacje Hiszpanii, Turcji i Polski*. Jestem pewny, że nasi się zakwalifikują do mistrzostw Europy, bo będą sprzyjać im ściany i kibice. To do nich apeluję: bądźcie na sali, pomagajcie drużynie w odnoszeniu zwycięstw - mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Liczę, że dla drużyny prowadzonej przez Michała Bąkiewicza, turniej w Toruniu będzie początkiem drogi do złota w mistrzostwach Europy - stwierdził Sebastian Świderski, prezes PZPS. 

*przeniesienie przez CEV reprezentacji Ukrainy do toruńskiej Grupy B zostało ogłoszone później, już po miejskiej konferencji prasowej.

 

  • 12
  • 1
  • 8
  • 0
  • 0