W środę startuje VNL mężczyzn

fot. Piotr Sumara/Justyna Matjas

W środę startuje VNL mężczyzn

Kategoria

SiatkówkaReprezentacje

SiatkówkaReprezentacjeSeniorzy

Autor

Katarzyna Porębska

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

10 cze 2025

W środę reprezentacja Polski mężczyzn rozgra pierwszy mecz w tegorocznej edycji Ligi Narodów. W chińskim Xi’an rywalami drużyny prowadzonej przez Nikolę Grbicia będą kolejno reprezentacje: Holandii, Japonii, Turcji i Serbii. 

Pierwszy turniej Ligi Narodów mężczyzn Biało-Czerwoni rozegrają w Chinach w terminie 11-15 czerwca. W środę Polacy na inaugurację zmierzą się z Holandią. Dzień później zagrają przeciwko Japonii. Piątek będzie dniem przerwy dla naszych zawodników. Następnie odpowiednio w sobotę i niedzielę spotkają się z reprezentacją Turcji oraz Serbii. 

Warto podkreślić, że właśnie mecz Polski z Holandią zainauguruję zmagania drużyn podczas pierwszego turnieju w Xi'an. Podopieczni Nikoli Grbicia wygrali Ligę Narodów w 2023 roku, a rok później uplasowała się na 3. miejscu. Artur Szalpuk i Rafał Szymura to jedni z bardziej doświadczonych graczy, których trener Nikola Grbić wybrał na pierwszy tydzień VNL w Chinach. 

- Dla nas tegoroczna edycja Ligi Narodów będzie poniekąd czymś nowym, ponieważ mamy w drużynie wielu nowych i młodych zawodników. Uważam, że jesteśmy dobrze przygotowani i sami jesteśmy ciekawi tego, jak zaprezentujemy się podczas pierwszych meczów VNL. Gramy z czterema bardzo dobrymi drużynami i mam nadzieję, że to będą dobre spotkania - powiedział Rafał Szymura, przyjmujący reprezentacji Polski. 

VNL 2025 - Xi'an.jpg

Siatkarze z Holandii nie ukrywają, że celem na ten sezon reprezentacyjny w Lidze Narodów jest poprawa lokaty w porównaniu do poprzednich lat.

 - Jak w każdym roku poolimpijskim w drużynach zaszło wiele zmian, nie inaczej stało się to u nas. Uważam, że dobrze przepracowaliśmy okres przygotowawczy do Ligi Narodów. Jednak przygotowanie, a bycie równym przeciwnikiem to zupełnie inna historia. Postaramy się zagrać jak najlepiej. Mam nadzieję, że w Xi'an rozegramy kilka świetnych meczów - podkreślił Wessel Keemink, kapitan holenderskiej drużyny.

W 2025 roku rozgrywki Ligi Narodów rozgrywane są według nowego formatu, w którym udział bierze 18 drużyn narodowych. W pierwszej fazie, drużyny zagrają w trzech turniejach w następujących terminach: 11-15 czerwca, 25-29 czerwca, 9-13 lipca. W każdym z turniejów zagra po sześć zespołów. Pod koniec fazy wstępnej siedem najlepiej sklasyfikowanych drużyn oraz gospodarz - w tym przypadku Chiny - awansują do turnieju finałowego VNL, który zostanie rozegrany w dniach 30 lipca - 3 sierpnia w Ningbo. 

Program Ligi Narodów w Xi'an
11 czerwca (środa)
godz. 7.30 Polska - Holandia
12 czerwca (czwartek) 
godz. 14.30 Polska - Japonia
14 czerwca (sobota)
godz. 13.00 Turcja - Polska
15 czerwca (niedziela)
godz. 13.00 Polska - Serbia

#TAGI