SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk / CEV, 3 grudnia 2020

Zasady kwalifikacji na ME U16 i U17

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) ogłosiła zasady kwalifikacji na mistrzostwa Europy U16 dziewcząt oraz U17 mężczyzn 2021 z uwzględnieniem szczególnych warunków związanych z pandemią COVID-19.

Chęć startu w czempionacie Starego Kontynentu U16 i U17, zarówno u dziewcząt jak i chłopców, zgłosiły 32 federacje. Po zakończeniu rejestracji z zawodów wycofały się reprezentacje Armenii, Azerbejdżanu i Cypru. Wiadomo już, że Finały CEV Mistrzostw Europy U16 i U17 są zaplanowane w dniach 10-18 lipca 2021. Panie rywalizować będą na Węgrzech i Słowacji, natomiast panów czekają zmagania w Albanii.

Pewni swojego miejsca w rundzie finałowej są jej gospodarze, natomiast pozostałych uczestników wyłonią kwalifikacje. W finałach ME, zarówno w rozgrywkach męskich jak i żeńskich zagra 12 zespołów.

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) przewidziała dwie rundy kwalifikacyjne. W 1. rundzie kwalifikacyjnej rozgrywki odbędą się w ramach zmagań regionalnych stowarzyszeń siatkarskich (BVA, EEVZA, MEVZA, NEVZA, WEVZA). Runda ta musi zostać rozegrana do 14 marca 2021.

Lista uczestników 1. rundy kwalifikacyjnej ME U16 i U17 wraz z regionalnymi stowarzyszeniami:

 • BVA – Bałkański Związek Piłki Siatkowej – Bułgaria, Grecja, Rumunia, Serbia, Turcja oraz Macedonia Północna (panie)
 • EEVZA – Wschodnioeuropejski Związek Piłki Siatkowej – Białoruś, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rosja, Ukraina, Gruzja
 • MEVZA – Środkowoeuropejski Związek Piłki Siatkowej – Austria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Słowacja, Izrael, Słowenia
 • NEVZA – Nordycki Związek Piłki Siatkowej – Anglia, Finlandia oraz Islandia i Wysypy Owcze (SCA)*
 • WEVZA – Zachodnioeuropejski Związek Piłki Siatkowej – Belgia, Hiszpania. Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia

*SCA – Stowarzyszenie Małych Państw CEV

Z 1. rundy kwalifikacyjnej bezpośrednio do finałów ME U16 dziewcząt i U17 mężczyzn awansują zwycięzcy turniejów regionalnych (zonalnych) stowarzyszeń siatkarskich. Jeśli wśród nich znajdzie się gospodarz finałów ME, awans do turnieju finałowego uzyska zespół z drugiego miejsca.

Drużyny, które nie zakwalifikowały się do finałów z 1. rundy trafiają do 2. rundy eliminacyjnej. zgodnie z liczbą miejsc przysługujących danemu stowarzyszeniu regionalnemu. W 2. rundzie kwalifikacyjnej wystąpi zatem maksymalnie pięć drużyn z BVA, EEVZA i WEVZA, cztery drużyny z MEVZA oraz jeden zespół z NEVZA. Zwycięzcy grup 2. rundy oraz, w przypadku panów, najlepszy zespół z drugiego miejsca, awansują do rundy finałowej ME. Mecze 2. rundy kwalifikacyjnej zaplanowane są w dniach 6-9 maja 2021 r.

W przypadku utrudnień związanych z pandemią COVID-19 Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej przewidziała dodatkowe rozwiązania:

 • Jeśli 1. runda kwalifikacyjna nie zostanie przeprowadzona do 14 marca 2021 r. przez któreś ze stowarzyszeń regionalnych, zespoły z tego stowarzyszenia automatycznie trafiają do 2. rundy kwalifikacyjnej.
  • Liczba zespołów danego stowarzyszenia regionalnego w 2. rundzie będzie zależna od ich miejsca w rankingu CEV.
 • Jeśli niemożliwe będzie rozegranie 2. rundy kwalifikacyjnej, przed podjęciem ostatecznej decyzji o składzie finalistów CEV skontaktuje się ze wszystkimi zainteresowanymi drużynami. Na końcowe postanowienia wpływ będą miały występy w poprzednich edycjach młodzieżowych ME oraz obowiązujące w danych krajach restrykcje sanitarne.

Mistrzostwa Europy Wschodniej EEVZA z udziałem reprezentacji Polski mężczyzn odbędą się w Gruzji, natomiast dziewczęta powalczą na Łotwie.

 Polską Siatkówkę wspierają

 • 0
 • 0
 • 9
 • 0
 • 0
Styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31