SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Filip Grądek / CEV, fot. CEV, 16 października 2020

Aleksandar Boričić prezydentem CEV na kolejne 4 lata. Mirosław Przedpełski Wiceprezydentem

Aleksandar Boričić (Serbia) będzie szefem Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej przez kolejną czteroletnią kadencję. Tak zagłosowała większość delegatów obecnych na odbywającym się dzisiaj XLI Walnym Zgromadzeniu CEV w Wiedniu. W nowo wybranym Zarządzie CEV Polskę,  na pozycji Wieceprezydenta reprezentować będzie Mirosław Przedpełski.

Prezydent CEV Aleksandar Boričić

Urzędujący Prezydent CEV otrzymał 36 głosów delegatów, a jego kontrkandydat na to stanowisko - Hanno Pevkur z Estonii - otrzymał poparcie 19 narodowych federacji.

Urodzony w 1948 roku Aleksandar Boričić cieszył się udaną karierą jako zawodnik i trener zanim przeszedł do zarządzania sportem. Był prezydentem Jugosławskiej Federacji Piłki Siatkowej, a następnie Federacji Piłki Siatkowej Serbii i Czarnogóry oraz Serbskiej Federacji Piłki Siatkowej od 1992 do początku 2016 roku. Jest absolwentem Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zaawansowanej Szkoły Trenerów Siatkówki Uniwersytetu w Belgradzie. Na czele europejskiej siatkówki stoi od października 2015 roku. Jest też drugim wiceprezesem wykonawczym Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB).

Zgodnie ze statutem CEV nowo wybrany Prezydent miał prawo nominować maksymalnie czterech członków Zarządu CEV spośród kandydatów w wyborach w Wiedniu. Prezydent Boričić zgłosił czterech kandydatów: Renato Arenę z Włoch, Stanisława Szewczenkę z Rosji, Mirosława Przedpełskiego z Polski i Erica Adlera z Danii. Obecni delegaci ratyfikowali tę propozycję bezwzględną większością głosów.

Mirosław Przedpełski był Prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej w latach 2004 - 2014. Za jego kadencji wprowadzono w Polsce, a później na świecie szereg innowacji w organizacji imprez siatkarskich, a seniorskie reprezentacje zdobyły 13 medali. Był pomysłodawcą i twórcą rekordowej ceremonii i meczu otwarcia FIVB Mistrzostw Świata na Stadionie Narodowym w Warszawie, zwieńczonych mistrzowskim tytułem naszej drużyny narodowej.

Nowy, dziewiętnastosobowy skład Zarządu Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej:

Aleksandar Boričić (Serbia) – Prezydent
Renato Arena (Włochy) – I Wiceprezydent
Eric Adler (Dania) – Wiceprezydent i Skarbnik
Michel Everaert (Holandia) – Wiceprezydent
Margaret Ann Fleming (Szkocja) – Wiceprezydent
Lubor Halanda (Słowacja) – Wiceprezydent
Emma Labrador (Gibraltar) – Wiceprezydent
Mirosław Przedpełski (Polska) – Wiceprezydent
Stanisław Szewczenko (Rosja) – Wiceprezydent
Zdeslav Barač (Chorwacja)
Geert De Dobbeleer (Belgia)
Ljubomir Ganew (Bułgaria)
René Hecht (Niemcy)
Jalil Jafarov (Azerbejdżan)
Gernot Leitner (Austria)
Lennart Neovius (Szwecja)
Metod Ropret (Słowenia)
Eric Tanguy (Francja)
Guðmundur Helgi Þorsteinsson (Islandia)

Obok nowowybranego Prezydenta CEV, który z racji pełnionej funkcji jest też członkiem Zarządu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, w dwóch turach wyborów wyłoniono ośmiu europejskich kandydatów do Zarządu FIVB na kolejną czteroletnią kadencję. Wśród nich jest także reprezentant Polski:

Michel Everaert (Holandia)
Mirosław Przedpelski (Polska)
Renato Arena (Włochy)
Stanisłąw Szewczenko (Rosja)
Annie Peytavin (Francja)
Geert De Dobbeleer (Belgia)
Zdeslav Barač (Chorwacja)

Do grona tego dołączają też, jako kandydaci rezerwowi, Hanno Pevkur (Estonia) i Vicente Araujo (Portugalia), a także Margaret Ann Fleming (Szkocja), w ramach parytetu płci w mniejszości. 

Kolejne Walne Zgromadzenie CEV odbędzie się w Katowicach, 18 września przyszego roku, podczas finałowego weekendu mistrzostw Europy siatkarzy - CEV EuroVolley 2021 Men.

Mirosław Przedpełski, Wojciech Czayka i Jacek Kasprzyk na XLI Walnym Zgromadzeniu Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV

  • 3
  • 0
  • 10
  • 2
  • 0
Październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1