SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Marcin Fejkiel, oficer prasowy Jastrzębskiego Węgla, 18 czerwca 2020

Pożegnanie z trybuną w legendarnej hali Jastrzębskiego Węgla

Wielkie mecze, gwiazdy światowej siatkówki i masa niezapomnianych sportowych emocji. To wszystko łączy się w jedno, gdy mowa o Hali Sportowej w dzielnicy Szeroka w Jastrzębiu-Zdroju. Właśnie rozpoczyna się wyburzanie trybuny głównej legendarnego obiektu Jastrzębskiego Węgla, a wszystko z myślą o udogodnieniach dla młodzieży z Akademii Talentów, która dzięki temu zyska dodatkowe boisko do trenowania. 

Wagner „pomógł” w remoncie

Leszek Dejewski, drugi trener Jastrzębskiego Węgla zna obiekt przy ul. Reja 10 od podszewki. W 1983 roku jako młody bielszczanin trafił do Klubu z BBTS Włókniarza i nie licząc rocznej przerwy na występy w tureckim Emlak Bank Ankara… pozostał w nim do dzisiaj!

Rok wcześniej drużyna funkcjonująca jeszcze pod nazwą GKS Jastrzębie powróciła do II ligi, a zbiegło się to w czasie z oddaniem do użytku nowej Hali Sportowej, która powstała właśnie w Szerokiej. Sekcja siatkarska GKS-u kilka lat wcześniej przeszła pod opiekę KWK „Borynia”, a ówczesny dyrektor kopalni Bohdan Borowy miał ambicje stworzenia silnego ośrodka na siatkarskiej mapie Polski.  

- Gdy ja trafiłem do Jastrzębia, to górnych partii trybun w ogóle jeszcze nie było, a hala generalnie była niższa. W 1985 roku, będąc już zawodnikiem jastrzębskiego klubu, otrzymałem powołanie do reprezentacji Huberta Jerzego Wagnera i z kadrą narodową miałem przyjemność rozegrać w Szerokiej towarzyski mecz kadry A na kadrę B. Ówczesny dyrektor kopalni Bohdan Borowy z dumą mówił przed trenerem Wagnerem, jaki to piękny obiekt mamy w Jastrzębiu-Zdroju. Wagner w swoim stylu odpowiedział mu, że hala jest „taka sobie”, bo zwyczajnie za niska. Nie trwało długo, jak na obiekt zjechały brygady pracowników z kopalni i szybko dokonano przebudowy hali z jej podwyższeniem – wspomina z uśmiechem Leszek Dejewski.     

Nie było słychać własnych myśli

To w tym obiekcie siatkarze z Jastrzębia-Zdroju po raz pierwszy w historii Klubu w sezonie 1988/89 awansowali do pierwszej ligi. Dwa lata później świętowali w niej pierwszy medal mistrzostw Polski (brąz), a zaraz potem zadebiutowali na arenie międzynarodowej, mierząc się z portugalskim Leixões Sport Club. W tej też hali zaznali goryczy porażki po spadku do Serii B kilka lat później. Następnie, ponowny powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej w 1997 roku, w której nieprzerwanie i z wieloma sukcesami Klub utrzymuje się do teraz.

Podczas meczów o najwyższą stawkę górne sektory trybun hali wręcz uginały się pod naporem siedzących na niej widzów. W teorii pomieścić trybuny mogły kilkaset osób, ale zdarzały się mecze, w których kłębiło się na nich ponad tysiąc ludzi!

Kiedy w tym siatkarskim kotle fani huknęli głośnym dopingiem, czasem nie było słychać nawet własnych myśli. Jak choćby w pamiętnym starciu półfinałowym w sezonie 2003/2004 z Pamapolem AZS Częstochowa, gdzie obie drużyny rozegrały w serii pięć pasjonujących spotkań, a w ostatnim z nich ekipa spod Jasnej Góry prowadziła w tie-breaku 10:5, by ostatecznie ulec naszej drużynie. Ivett Jastrzębie Borynia sięgnął wówczas po historyczne złoto mistrzostw Polski.

19249c

Słynny Sergio też poczuł „klimat”

Mury tej hali pamiętają wiele wspaniałych pojedynków, a jastrzębscy kibice mogli z trybun oklaskiwać tak znamienitych siatkarzy jak: Plamen Konstantinow czy Paweł Abramow w barwach Jastrzębskiego Węgla, wielu wybitnych reprezentantów Polski z Danielem Plińskim, Łukaszem Kadziewiczem, Grzegorzem Szymańskim, Dawidem Murkiem czy chociażby niezapomnianym Piotrem Gabrychem na czele. Wreszcie gwiazdy światowej siatkówki, które gościły na hali w zespołach rywali. Jak mistrzowie olimpijscy Slobodan Boskan i Dula Mester z Vojvodiny Nowy Sad, Rosjanin Aleksiej Kazakow z Iskry Odincowo, Brazylijczyk Sergio Dutra czy reprezentant  Włoch Hristo Zlatanov z Copry Piacenza.

- Na samą myśl o tych trybunach od razu mam ciarki – mówi wyraźnie poruszony libero Paweł Rusek, który był związany z Jastrzębskim Węglem łącznie przez 10 lat. W tym roku postanowił zakończyć zawodniczą karierę.  W  wieku 21 lat trafił do zespołu Jastrzębskiego Węgla, a było to tuż po sezonie mistrzowskim. Później wraz z Klubem zdobywał w tej hali srebrne i brązowe medale mistrzostw Polski.

Tumult porównywalny z Iranem

– Wszystkie nowe obiekty w lidze są wspaniałe, ale taki klimat i taka atmosfera, jaka panowała w Szerokiej jest nie do powtórzenia. Siedzieliśmy w szatni przed meczem i już słyszeliśmy słynne „Leeeooo” z trybun. Doping był niesamowity, szczególnie przy tym naszym pierwszym wejściu na boisko. Coś wspaniałego. Jeśli przeżyło się coś takiego jak w Szerokiej, to dziś - gdzie nie pojadę - żaden doping nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Może w Iranie. To zostanie w moim sercu do końca życia – dodaje Rusek.

Z myślą o młodzieży

Obecnie obiekt przy ul. Reja jest bazą Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. I to z myślą o jej adeptach zaplanowano likwidację starych, żelbetowych trybun. Dzięki temu młodzież zyska drugie, dodatkowe boisko.

- Z Halą w Szerokiej wiążą się najwspanialsze momenty w historii Jastrzębskiego Węgla. Medale, trofea, niesamowite emocje towarzyszące meczom. Tych wspomnień jastrzębskiemu środowisku siatkówki nikt nie odbierze. Teraz jednak obiekt służy Akademii Talentów i w tym miejscu chcemy wraz z naszym Partnerem Strategicznym Jastrzębską Spółką Węglową stworzyć naszej młodzieży optymalne warunki do rozwoju. Jednym z etapów inwestycyjnych jest wyburzenie trybun, co w istotny sposób ograniczy konieczność korzystania z innych obiektów sportowych w mieście. Dzięki temu wygospodarowane zostanie miejsce na drugie boisko do treningów i gry. Zwiększenie bazy zaś poprawi komfort pracy sztabu szkoleniowego oraz organizację zajęć, a w przyszłości – po wykonaniu kolejnych etapów inwestycji - pozwoli całkowicie uniezależnić się od korzystania z innych obiektów na terenie miasta. Docelowo więc wszystko będzie znajdować się w jednym miejscu, przez co jeszcze bardziej zwiększy się bezpieczeństwo naszych adeptów oraz kontrola nad akademikami - podkreśla prezes Jastrzębskiego Węgla Adam Gorol, który przed startem prac rozbiórkowych wykonał sobie wraz z byłymi działaczami Klubu pamiątkowe zdjęcia na tle historycznej trybuny. – Była to dla mnie duża przyjemność. Byli prezesi i działacze Klubu darzą to miejsce wielkim sentymentem. Pozostanie nam wszystkim wspaniała pamiątka na lata – dodaje szef zarządu Jastrzębskiego Węgla.

A Leszek Dejewski puentuje: - Teraz ta hala będzie żyć na nowo. Jeśli tyle młodzieży będzie w niej trenować, to tylko się cieszyć. To wspaniała informacja dla całego naszego środowiska, dla podtrzymania siatkarskich tradycji w Jastrzębiu-Zdroju.

 • 2
 • 0
 • 15
 • 0
 • 0
Sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
 • 14 Sie

  Finał MP Oldbojów w Siatkówce Plażowej

  Września
 • 27 Sie

  Finał Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej

  Mysłowice