SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

FG / CEV, fot. cev.eu, 24 kwietnia 2020

Z Prezydentem Boričiciem o planach awaryjnych CEV dla europejskiej siatkówki

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) ogłosiła w czwartek swój plan awaryjny na wznowienie działalności i odbudowę europejskiej siatkówki, uwzględniający nowe harmonogramy rozgrywek, inwestycje i ulgi dla interesariuszy. Między innymi o tych planach opowiedział w wywiadzie Prezydent CEV Aleksandar Boričić.


Jaka jest istota „Planu Marshalla” ogłoszonego i przyjętego przez CEV w celu wznowienia działań po pandemii koronawirusa?

Jak wszyscy wiemy, przeżywamy bezprecedensowy kryzys, a wyjątkowe okoliczności wymagają wyjątkowych środków. Po ustanowieniu i utrzymaniu ciągłej wymiany informacji i komunikacji ze wszystkimi naszymi interesariuszami w celu zrozumienia stojących przed nimi wyzwań, Zarząd CEV zatwierdził w czwartek szereg środków mających na celu wznowienie naszej działalności, a także wspieranie członków naszej siatkarskiej rodziny.

Całkowita wartość tego pakietu dla naszych interesariuszy wynosi 11,5 miliona euro. To coś historycznego w siatkówce, a może i w ogóle w sporcie, dlatego można z powodzeniem uznać to za swoisty „plan Marshalla” dla europejskiej siatkówki po koronawirusie.

Czy mógłby Pan rozwinąć szerzej opisać obszary, w których CEV planuje wesprzeć członków rodziny siatkówki?

Siatkówka to sport zespołowy, w którym praca zespołowa, współpraca i solidarność są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Te same podstawowe wartości są najważniejsze w czasach niepewności, takich jak te, w których żyjemy od kilku ostatnich tygodni.

CEV będzie wspierać swoich interesariuszy, przede wszystkim federacje narodowe i kluby, poprzez wykazanie się elastycznością i działanie w roli mediatora w celu znalezienia rozwiązań, które mogą przynieść korzyści wszystkim naszym członkom. Dotyczy to zmian harmonogramu i ewentualnej realizacji zaplanowanych rozgrywek, zwolnienia praw marketingowych, a także zapewnienia wsparcia finansowego organizatorom i podróżującym drużynom oraz zapewnienia pewnego stopnia płynności klubom i federacjom.

Powrócimy do naszych działań pamiętając o tym, że dobro wszystkich osób związanych z naszą dyscypliną jest naszym najwyższym priorytetem i uważnie monitorując sytuację, ponieważ poszczególne kraje będą powoli łagodzić środki ostrożności, które obowiązywały od kilku tygodni. CEV zawsze będzie działać odpowiedzialnie i podejmie wszelkie działania w oparciu o najnowsze informacje dostarczane przez międzynarodowe i krajowe organy ochrony zdrowia.

Czy sądzi Pan, że koronawirus będzie miał duży wpływ na siatkarską rodzinę, a zwłaszcza na kluby?

Sądzę, że wszystkich nas łączy jakieś poczucie niepewności, ale trzymanie się razem jest najlepszym lekarstwem, do którego możemy się zastosować, aby poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stoją przed nami. Chciałbym, abyśmy pokazali, że nasza rodzina jest taką, w której dbamy o siebie nawzajem i wspieramy szczególnie najsłabszych z naszych członków. Bardzo trudno jest przewidzieć, w jakim stopniu kryzys wpłynie nie tylko na siatkarskie kluby, ale także na globalną gospodarkę, choć wielu naszych partnerów wyraziło już swoje obawy.

Jednak CEV zdaje sobie sprawę z kluczowej roli, jaką kluby odgrywają w europejskiej siatkówce i wspiera je w ramach naszego tak zwanego „planu Marshalla” poważnymi kwotami. Zdajemy sobie sprawę, że osoby pracujące u podstaw, nie tylko wśród elit, mogą cierpieć z powodu kryzysu - uważam jednak, że solidarność i wzajemne wsparcie mogą pomóc nam przezwyciężyć te trudności.

Czy latem 2020 r. odbędą się jakieś zawody?

Oczywiście wiele zależy od możliwości kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusa, podczas gdy naukowcy czynią postępy w opracowaniu szczepionki. Pomimo ogólnej niepewności nasz plan awaryjny zawiera kalendarium wydarzeń zaplanowanych na lato 2020 r., a także terminy, w których można podjąć decyzję o ich kontynuowaniu. Niestety musieliśmy anulować pozostałą część sezonu Europejskich Pucharów, a także tegoroczną edycję Ligi Europejskiej, ponieważ na tym etapie warunki do ich przeprowadzenia po prostu nie istnieją. W naszych planach jest jednak przeprowadzenie turniejów kwalifikacyjnych grup wiekowych i rund finałowych, kwalifikacji do EuroVolley 2021, a także pewnej liczby turniejów siatkówki plażowej późnym latem, pod warunkiem, że będzie to dla wszystkich bezpieczne. W przypadku, gdyby wydarzenia te nie mogły się odbyć, zdefiniowaliśmy już teraz jasny plan i harmonogram alternatywnych dat i rozwiązań.

Międzynarodowy kalendarz rozgrywek jest przedmiotem wielu dyskusji już od wielu lat. Czy oczekuje Pan teraz dodatkowych wyzwań przy uwzględnianiu planów narodowych lig i federacji oraz organizacji międzynarodowych?

Ponieważ zawsze staram się myśleć pozytywnie, widzę to raczej jako okazję do rozwijania dialogu niż jako dodatkowe wyzwanie. Koronawirus spowodował zatrzymanie sportu wyczynowego na całym świecie, a wiele rozgrywek zostało odwołanych lub przełożonych, w tym także igrzyska olimpijskie. Ponieważ wszyscy jedziemy na tym samym wózku, najważniejszy będzie otwarty, szczery i ciągły dialog. Do tego właśnie dążymy w CEV od dłuższego czasu i będziemy to robić dalej - wymieniając poglądy ze wszystkimi naszymi interesariuszami, aby znaleźć wspólne rozwiązania w duchu solidarności. Musimy znaleźć i ustalić warunki korzystne dla wszystkich.

Co powiedziałby Pan na koniec członkom siatkarskiej rodziny, w tym kibicom, którzy z niecierpliwością oczekują powrotu sportu wyczynowego?

CEV działał od samego początku kryzysu i nadal pracujemy niestrudzenie, aby zaangażować naszych kibiców za pośrednictwem mediów społecznościowych i upewnić się, że kiedy skończy się ta wymuszona przerwa, nasza siatkarska rodzina wznowi działalność z jeszcze większym entuzjazmem i pozytywną energią niż wcześniej. Na koniec chciałbym zapewnić wszystkich, że nie ma wirusa ani przeciwności, które mogłyby ugasić ten ogień pasji, która sprawia, że nasze serca biją dla siatkówki!

 • 28
 • 0
 • 34
 • 2
 • 0
Lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
 • 01 Lip

  Mistrzostwa Polski Juniorek

  Kalisz
  YouTube Polska Siatkówka
 • 01 Lip

  Mistrzostwa Polski Juniorów

  Dębica
  podkarpacielive.pl
 • 22 Lip

  Polska - Niemcy | mecz towarzyski

  Zielona Góra
  Polsat Sport
 • 23 Lip

  Polska - Niemcy | mecz towarzyski

  Zielona Góra
  Polsat Sport