SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Filip Grądek, fot. MKOl, 24 marca 2020

MKOl: Igrzyska olimpijskie odbędą się w 2021 roku

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował w dzisiejszym komunikacie o podjętej wspólnie z komitetem organizacyjnym Tokio 2020 decyzji o przełożeniu terminu XXXII Igrzysk Letniej Olimpiady na „po 2020 roku, ale nie później niż na lato 2021”.

Decyzja została podjęta po porannej telekonferencji pomiędzy prezydentem MKOl Thomasem Bachem premierem Japonii Shinzō Abe. Wzięli w niej udział także inni wysocy urzędnicy MKOl i strony japońskiej. Podstawą dla decyzji miało być stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), której prezydent oświadczył dzień wcześniej, że pandemia koronawirusa przyśpiesza.

Kilkanaście godzin przed oficjalnym komunikatem głos przeciwko lipcowemu terminowi igrzysk podniósł komitet olimpijski i paraolimpijski USA. Polski Komitet Olimpijski o zmianę daty igrzysk apelował oficjalnie jeszcze w minionym tygodniu, dołączając do organizacji sportowych kilku innych krajów oraz indywidualnych głosów wielu sportowców.

Igrzyska olimpijskie zostały przełożone po raz pierwszy w historii, choć bywały już całkowicie odwoływane: w 1916, 1940 i 1944, z powodu obu wojen światowych.

Przełożone na 2021 zostają także igrzyska paraolimpijskie. Ustalono także, że ogień olimpijski pozostanie w Japonii, a nazwa „Tokyo 2020” nie ulegnie zmianie.

- To ważna, słuszna i odpowiedzialna decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020, podjęta w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników, wszystkich uczestników Igrzysk i Mieszkańców Japonii - tak informację skomentował w oficjalnym komunikacie prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

  • 1
  • 0
  • 11
  • 3
  • 0