SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Eugeniusz Andrejuk, 6 lutego 2020

Piotr Dudek: dwie nominacje to wyróżnienie polskiej siatkówki

Agnieszka Myszkowska i Wojciech Maroszek będą sędziować mecze turnieju olimpijskiego w Tokio. Pierwsza z nich poprowadzi spotkania na plaży, drugi w hali. Wcześniej w igrzyskach uczestniczyło siedmioro polskich arbitrów.

Dla Agnieszki Myszkowskiej będzie to już drugi olimpijski występ. Swój debiut miała przed ośmioma laty w Londynie. - Dla niej jest to olimpijska kontynuacja i potwierdzenie swojej wysokiej klasy. Wojciech Maroszek jest bez wątpienia jednym z najlepszych w świecie arbitrów. Dwie nominacje są wyróżnieniem dla całej polskiej siatkówki i naszego środowiska sędziowskiego - powiedział Piotr Dudek, który był sędzią turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro w 2016 roku, a obecnie jest wójtem gminy Żołynia.

Podkreślił on, że "bycie na igrzyskach olimpijskich jest chyba marzeniem każdego człowieka sportu." - Tak przynajmniej było w moim przypadku. W sumie w Rio de Janeiro byłem w pięciu meczach pierwszym arbitrem oraz w czterech drugim. Dla mnie sędziowanie turnieju olimpijskiego było podsumowaniem kariery arbitra i ogromnym wyróżnieniem - powiedział. Sędziował on m.in. mecz o brązowy medal w turnieju kobiet i był arbitrem od challenge w męskim finale. W igrzyskach w Tokio będzie już wydzielona grupa sędziów od wideoweryfikacji.

Przypomnijmy, że pierwszym arbitrem finałowego meczu w turnieju kobiet w Montrealu był Władysław Pałaszewski. - Olimpijskie sędziowanie było dla mnie niesamowitym przeżyciem - wspomina Władysław Pałaszewski. - Chyba robiłem to nie najgorzej, gdyż zostałem pierwszym arbitrem finału turnieju kobiet ZSRR-Japonia. Było to ogromne wyróżnienie. Azjatki miały dużą przewagę. Zapamiętałem dla nich wynik 11:1 w trzecim secie. W trakcie spotkania do hali weszła brytyjska królowa Elżbieta II i zrobiono małą przerwę. To też było wielkie, niezapomniane przeżycie.

Władysław Pałaszewski zdradził, że "w trakcie kobiecego finału miał głowę zajętą czym innym." Po tym spotkaniu zaplanowano mecz o złoty medal Polska - ZSRR w rywalizacji mężczyzn. - Gdy Wojtkowi Maroszkowi gratulowałem olimpijskiego awansu, życzyłem, żeby nie miał szans sędziować w Tokio finału mężczyzn. Dlaczego? Jak nasi będą walczyć o zwycięstwo w igrzyskach, to Polak nie będzie mógł zostać arbitrem tego spotkania - powiedział Władysław Pałaszewski.

W igrzyskach olimpijskich siatkówka debiutowała w 1964 roku w Tokio. Polska w turnieju kobiet zdobyła brązowy medal. Nasi siatkarze po raz pierwszy zagrali cztery lata później w Meksyku i zajęli piąte miejsce. Żeńska reprezentacja powtórzyła wynik z Tokio.

Polscy sędziowie w turniejach siatkówki w igrzyskach olimpijskich:

Ryszard Buczyński - Meksyk 1968
Zygmunt Zwierzański - Monachium 1972
Władysław Pałaszewski - Montreal 1976
Lucjan Tyszecki - Moskwa 1980
Ryszard Dietrich - Ateny 2004
Agnieszka Myszkowska - Londyn 2012
Piotr Dudek - Rio de Janeiro 2016
Wojciech Maroszek – Tokio 2020
Agnieszka Myszkowska – Tokio 2020

  • 11
  • 0
  • 18
  • 0
  • 0