SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, foto: FIVB, 13 stycznia 2020

Wszystkie bilety do Tokio rozdane

W weekend poznaliśmy ostatnich uczestników Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn. W kontynentalnych turniejach raczej obyło się bez niespodzianek – najwięcej emocji i najwięcej niewiadomych zgotowały kibicom europejskie kwalifikacje.

Ostatnie pięć kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych do IO Tokio 2020 uzupełniło grono uczestników „imprezy czterolecia”. W rywalizacji panów ostatnie bilety wywalczyły reprezentacje Tunezji, Iranu, Francji, Kanady i Wenezueli, natomiast w zmaganiach pań z awansu cieszyły się kadry Kenii, Korei Południowej, Turcji, Dominikany i Argentyny.

CAVB - Afrykańska Konfederacja Piłki Siatkowej – zwycięskie Kenia i Tunezja

Afrykański turniej kwalifikacyjny pań gościł w Kamerunie, a uczestniczyły w nim reprezentacje Botswany, Kamerunu, Egiptu, Kenii i Nigerii. Wszystkie spotkania wygrała Kenia i to właśnie zawodniczki tego kraju cieszyły się z awansu na igrzyska.

Turniej kwalifikacyjny panów odbył się z kolei w Egipcie, a do rywalizacji przystąpiły kadry narodowe Algierii, Kamerunu, Egiptu, Ghany i Tunezji. Warto nadmienić, że tuż przed rozpoczęciem rozgrywek z turnieju wycofała się Ghana, dlatego też wszystkie spotkania z jej udziałem oddane zostały walkowerem (trzy sety z wynikiem 0:25).  Najwięcej emocji zgodnie z przewidywaniami przyniosło starcie Egiptu i Tunezji, które choć zakończyło się w trzech partiach, to dwukrotnie o zwycięstwie decydowała gra na przewagi. Finalnie promocję na „imprezę czterolecia” otrzymała Tunezja.

AVC – Azjatycka Konfederacja Piłki Siatkowej – awans Korei Południowej i Iranu

Turniej pań rozegrano w Tajlandii i zgodnie z przypuszczeniami w finale nie zabrakło gospodyń, które zmierzyły się z Koreę Południową. Zgromadzoną tłumnie publiczność czekało jednak spore rozczarowanie - Koreanki pokonały w trzech setach miejscową reprezentację i to one wywalczyły olimpijską kwalifikację. Świetne spotkanie rozegrała Kim Yeon Koung, która zdobyła łącznie 22 punkty (w tym dwa blokiem i dwa bezpośrednio z zagrywki). W ekipie Tajlandii żadna zawodniczka nie zapisała na swoim koncie dwucyfrowej zdobyczy punktowej.

Eliminacje panów odbyły się w Chinach i poza zespołem gospodarzy mogliśmy oglądać kadry Australii, Chińskiego Tajpej, Indii, Iranu, Korei Południowej, Kazachstanu i Kataru. W finale spotkały się, co nie zaskakuje, reprezentacje Chin i Iranu. Również nie zdziwiło końcowe szybkie, bo trzysetowe zwycięstwo Irańczyków, którzy przypieczętowali swój awans do Tokio 2020.

CEV – Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej – bilety dla Turcji i Francji

Z punktu widzenie polskich kibiców najbardziej emocjonujące były europejskie kwalifikacje pań, które toczyły się w holenderskim Apeldoorn. Właśnie w tym szczęśliwym dla nas mieście rywalizowała kadra Polski, która zaprezentowała bardzo dobrą i waleczną siatkówkę. Wspomnianego szczęścia zabrakło jednak w czwartym secie półfinału z Turcją, przegranym przez Polki 31:33, który dodał Turczynkom nieznane dotąd pokłady sił. Podopieczne Giovanniego Guidettiego wróciły z dalekiej podróży, wygrały tie-breaka, a następnego dnia na fali, w trzech setach pokonały czekającą w finale kadrę Niemiec. Reprezentacja Turcji choć nie prezentowała przez cały turniej swojego najlepszego poziomu, potrafiła w najważniejszym momencie słabości przekuć w siłę i wywalczyć swoje miejsce w Japonii.

Podobnie toczyły się losy reprezentacji Francji, która rywalizowała w Berlinie. W półfinale Francuzi pakowali już walizki do domu, kiedy to Słowenia prowadziła 2:0 i wydawało się, że pewnie zmierza do finału. Zmiany na pozycji rozgrywającego i absolutna brawura Francuzów pozwoliła im jednak na uratowanie meczu i przedłużenie szans w turnieju. W finale przeciwko kadrze Niemiec, podopieczni Laurenta Tilliego wygrali 3:0 przesądzając o losach ostatniego europejskiego biletu do Tokio.

NORCECA - Konfederacja Piłki Siatkowej Ameryki Północnej, Centralnej i Regionu Karaibów – Dominikana i Kanada meldują się w Tokio

Kolumbia gościła turniej kwalifikacyjny NORCECA pań, w którym starły się cztery drużyny: Kanada, Dominikana, Meksyk i Portoryko. W czterodniowym turnieju komplet zwycięstw zapisała Dominikana i to ona potwierdziła swój udział na igrzyskach. Świetne zawody rozegrała Betania de la Cruz, która była faktyczną liderką swojej ekipy.

Rywalizacja panów toczyła się w Kanadzie, a spośród czterech uczestniczących zespołów (Kanady, Kuby, Meksyku i Portoryko), awans uzyskała drużyna spod znaku Klonowego Liścia. Kanadyjczycy bez problemów pokonali kadry Meksyku i Portoryko, wygrywając z nimi gładko 3:0. Najwięcej emocji przyniosło środkowe starcie z Kubą, które znalazło swoje rozwiązanie dopiero w tie-breaku. Ekipa Kanady przegrywała już 0:2, kiedy zaliczyła spektakularny powrót, zwieńczony zwycięstwem, jak się potem okazało, na miarę awansu do Tokio.

CSV – Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Siatkowej – Argentyna i Wenezuela z promocją na igrzyska

Kolejne cztery drużyny – Argentyna, Kolumbia, Peru i Wenezuela – rywalizowały w Kolumbii w południowoamerykańskich kwalifikacjach do IO Tokio 2020. Komplet zwycięstw i komplet punktów zdobyły Argentynki, które cieszyły się z awansu na igrzyska.

W rywalizacji panów w Chile spotkały się ekipy gospodarzy, Peru, Wenezueli i Kolumbii. Bliska awansu była kadra Chile, która zapisała na koncie dwa zwycięstwa i porażkę 1:3 z Wenezuelą, co okazało się kluczowe. Gospodarze mogą żałować tego spotkania tym bardziej, że w pierwszej partii ulegli 35:37! Wenezuelczycy także zgromadzili na swoim koncie dwie wygrane i jedną przegraną 2:3 z Kolumbią. Punkt zdobyty z Kolumbijczykami okazał się jednak na wagę awansu, bowiem to właśnie liczba punktów przesądziła o tym, że w Tokio będziemy oglądać kadrę Wenezueli (7 punktów), a nie Chilijczyków (6 punktów).

Tym samym poznaliśmy już wszystkich uczestników Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Poniżej prezentujemy ostateczne listy drużyn z uwzględnieniem podziału na płci.

Uczestnicy IO Tokio 2020 w piłce siatkowej kobiet:

Japonia (gospodarz)
Serbia (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Wrocław, Polska)
Chiny (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Ningbo, Chiny)
USA (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Shreveport, USA)
Brazylia (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Uberlandia, Brazylia)
Rosja (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Kaliningrad, Rosja)
Włochy (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Katania, Włochy)
Kenia (turniej kwalifikacyjny CAVB)
Korea Południowa (turniej kwalifikacyjny AVC)
Turcja (turniej kwalifikacyjny CEV)
Dominikana (turniej kwalifikacyjny NORCECA)
Argentyna (Turniej kwalifikacyjny CSV)

Uczestnicy IO Tokio 2020 w piłce siatkowej mężczyzn:

Japonia (gospodarz)
Brazylia (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Warna, Bułgaria)
USA (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Rotterdam, Niderlandy)
Włochy (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Bari, Włochy)
Polska (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Gdańsk, Polska)
Rosja (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Petersburg, Rosja)
Argentyna (interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020, Ningbo, Chiny)
Tunezja (turniej kwalifikacyjny CAVB)
Iran (turniej kwalifikacyjny AVC)
Francja (turniej kwalifikacyjny CEV)
Kanada (turniej kwalifikacyjny NORCECA)
Wenezuela (Turniej kwalifikacyjny CSV)

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 rozpocznął się w piatek 24 lipca, a zakończą się w niedzielę 9 sierpnia. 

  • 8
  • 0
  • 24
  • 1
  • 0
Maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31