SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Mariusz Szyszko / Filip Grądek, fot. FG, 19 grudnia 2019

Siatkarska współpraca polsko-ukraińska

W czwartek w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej podpisano umowę bilateralną między Ukraińską Federacją Siatkówki i PZPS. Dotyczy ona szeroko rozumianej współpracy na wielu płaszczyznach, przede wszystkim w szkoleniu.

Akt podpisania był efektem intensywnych rozmów pomiędzy władzami obu federacji. – Jest to nasza trzecia umowa o współpracy. Współpracujemy już z Grecją i Azerbejdżanem. Oczywiście porozumienie z polską siatkówką jest dla nas wyjątkowe. Jesteście najlepsi na świecie. Sportowo jako mistrz świata seniorów i wielokrotny medalista imprez młodzieżowych, ale także organizacyjnie. Udowodniliście, że pod tym względem nie macie sobie równych. Chcemy skorzystać z waszych doświadczeń i mamy nadzieję, że znajdziecie interesujące was tematy u nas – powiedział Mychajło Melnyk - prezes Ukraińskiej Federacji Siatkówki.

– Z naszej perspektywy porozumienie to daje nam przede wszystkim pełny kontakt z ukraińskim związkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o szkolenie. W kategoriach młodzieżowych jest to mocna federacja, z dobrze wyszkolonymi, wysokimi zawodnikami i zawodniczkami, a podpisana umowa pozwoli nam na dogranie kontaktów międzynarodowych dla młodych siatkarzy i siatkarek z obu krajów. Wiele federacji jest oczywiście zainteresowanych podpisaniem takiego kontraktu, czy porozumienia o współpracy z nami. Te mniej doświadczone chcą się uczyć od nas organizacji imprez, chcą uczyć się systemów, które funkcjonują w polskiej siatkówce. Ukraina ma z kolei świetnie rozwiniętą infrastrukturę do siatkówki plażowej, a sama dyscyplina jest tam bardzo mocna, chętnie będziemy więc korzystać ze współpracy i na tym polu – mówił prezes PZPS Jacek Kasprzyk.

Podpisanie dokumentów odbyło się w obecności przedstawiciela ambasady Ukrainy.

– W żargonie dyplomatycznym mówimy o dyplomacji miękkiej. Dotyczy ona kontaktów pomiędzy ludźmi w dziedzinach takich jak sport lub kultura. Te dobre stosunki nawiązywane są szybko i trwale. Polska jest naszym partnerem strategicznym. Można powiedzieć – naszym adwokatem. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni i wdzięczni za taką współpracę. Liczę na to, że za podpisami na dokumentach pójdą konkretne działania – powiedziała Tamiła Szutak - Pierwszy Sekretarz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

– Mówimy  o możliwości wymiany doświadczeń, wspólnych szkoleniach, zarówno w siatkówce halowej jak i plażowej, a zahaczymy też pewnie o temat siatkówki na śniegu. Stronie ukraińskiej bardzo zależy na czerpaniu wzorców z naszej federacji. Wiedzą dobrze, że jesteśmy na trochę innym etapie – tak sportowym, jak i organizacyjnym. Są zapatrzeni na nasz system szkolenia młodzieżowego i chcą korzystać z naszych wzorców, także jeśli chodzi o Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Widzą jakie efekty przynosi ten program i na jaką skalę działa w Polsce i są nim  żywo zainteresowani. Podobnie zresztą jak programem minisiatkówki, łącznie z jego turniejem finałowym, czyli Kinder+Sport. Chcą iść podobną drogą – o przedmiocie umowy opowiadał wiceprezes PZPS Jacek Sęk. – Rozmawiamy o wspólnych przedsięwzięciach mających na celu rozwój siatkówki młodzieżowej i seniorskiej w obydwu krajach: szkolenia, mecze towarzyskie, wspólne obozy przygotowawcze do najważniejszych imprez w hali i na plaży, także w niższych kategoriach wiekowych. Pierwszym przedsięwzięciem w ramach  porozumienia będzie wspólne szkolenie sędziów strony ukraińskiej i sędziów szczebla centralnego z Polski. Odbędzie się ono w sierpniu 2020 roku we Lwowie, a udział w nim wziąć ma prawie 400 sędziów z obu krajów.

Mniej formalna współpraca trwa na terenie naszego kraju nie od dzisiaj. – Gram w Polsce od pięciu lat. Jest mi tutaj bardzo dobrze. W zeszłym sezonie awansowałyśmy z Wisłą Warszawa do LSK. Na razie idzie nam średnio, ale wierzę, że będzie lepiej. Cieszę się z podpisania tej umowy. Mam nadzieję, że podniesie to poziom siatkówki na Ukrainie i ułatwi moim rodakom, których nie brakuje w polskich rozgrywkach, sprawy organizacyjne. – dodała Ołena Nowhorodczenko, ukraińska siatkarka grająca na pozycji rozgrywającej, reprezentantka kraju. Od sezonu 2015/2016 występuje w drużynie Wisła Warszawa.

  • 6
  • 0
  • 20
  • 1
  • 1
Luty 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1