SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Eugeniusz Andrejuk, fot.Adrian Sawko, 18 października 2019

Srebrne wesele ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

Ośmiokrotny mistrz kraju i siedmiokrotny zdobywca Pucharu Polski ZAKSA Kędzierzyn-Koźle obchodzi Jubileusz 25-lecia. 19 października w HWS „Azoty” odbędzie się prezentacja zespołu. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozegra również mecz pokazowy z IBB Polonią Londyn, a to nie koniec atrakcji, jakie z okazji ćwierćwiecza gospodarze przygotowali dla swoich fanów

- To ma być dzień z ZAKSĄ. Dzień z zawodnikami, którzy obecnie reprezentują barwy naszego klubu, ale również z tymi, którzy grali w Kędzierzynie jeszcze pod nazwą Mostostalu - mówi prezes Grupy Azoty ZAKSA Sebastian Świderski, cytowany na stronie internetowej radio.opole.pl. - Na pewno zawodnicy typu Roland Dembończyk, Marcin Prus, Paweł Papke, Michał Chadała, to są zawodnicy, którzy z tym klubem są od bardzo wielu lat związani. Niektórzy nadal tu pracują. Tak jak Roland czy Michał. To będzie spotkanie z wszystkimi. Serdecznie zapraszamy, bo na pewno warto. Bilety są symboliczne, więc warto je nabyć, a atrakcji na pewno sporo.

- Budowę siatkówki w Kędzierzynie-Koźlu zaczęliśmy w Chemiku - współtwórca potęgi Mostostalu-Azotów i wieloletni prezes tego klubu Kazimierz Pietrzyk. - Dokładnie klub powstał 9 marca 1994 roku. Pierwszym celem był awans z drugiej do pierwszej ligi, a w kolejnym sezonie utrzymanie się w ekstraklasie. Zrealizowaliśmy to zadanie. Kiedyś niezadowolony z zaangażowanie zawodników na boisku wszedłem do szatni i powiedziałem graczom, że za dwa lata zdobędziemy mistrzostwo Polski, a następnie zagramy w europejskich pucharach. Później opowiadano mi, że jak wyszedłem, to rozległ się głośny śmiech - wspomina Kazimierz Pietrzyk.

Prezes Pietrzyk postawił na swoim. Pierwsze mistrzostwo Polski Mostostal Azoty zdobył w 1998 roku. Szefowie klubu nie bali się dać szansę młodym graczom. Jednym z nich był Marcin Prus.

- Swój pobyt w klubie jak i wszystkich kędzierzynian, których napotkałem na swojej drodze, wspominam tylko dobrze. Prezes Kazimierz Pietrzyk był przede wszystkim dobrym człowiekiem. Byliśmy w stanie dogadać się. Nie bał się ryzyka. Zwykle podejmować trafne decyzje - mówi były reprezentant kraju Marcin Prus, wybrany w głosowaniu kibiców siatkarzem 25-lecia.

Marcin Prus, jak sam mówi, do kędzierzyńskiego klubu trafił trochę przypadkowo. W 1997 roku zdobył w Bahrajnie złoty medal mistrzostw świata juniorów. Został MVP turnieju. Młodego i zdolnego gracza chciały mieć u siebie czołowe kluby w Polsce. - Z Leszkiem Kurowskim mieliśmy iść do Płomienia Sosnowiec. Nie dogadałem się co do warunków kontraktu i tak trafiłem do Mostostalu - wspomina Marcin Prus.

- Marcin był jednym z najzdolniejszych, a może najzdolniejszym zawodnikiem, z pokolenia mistrzów świata juniorów. Wszystkie wskazówki łapał w lot. Szybko się uczył. Niestety, ze względów zdrowotnych jego kariera została przerwana - mówi jedna z legend Mostostalu-Azotów trener Waldemar Wspaniały.

Z nazwiskiem tego szkoleniowca wiążą się największe sukcesy klubu. - Miałem szczęście pracować z zawodnikami znakomitymi i wybitnymi, którzy po zakończeniu kariery sportowej doskonale sobie radzili w życiu, odnosząc sukcesy na innych polach. Poza reprezentantami Polski w Mostostalu grali też kadrowicze z innych krajów - podkreśla Waldemar Wspaniały.

W opinii wielu fachowców Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle był najlepszym męskim klubem w historii polskiej siatkówki. Waldemar Wspaniały był trenerem w Kędzierzynie-Koźlu od 1999 do 2004 roku, zdobywając w tym czasie cztery tytuły mistrza kraju i trzy Puchary Polski. Mostostal-Azoty zagrał trzykrotnie w turniejach Final Four europejskich pucharów - dwa razy w Lidze Mistrzów i raz CEV Cup.

O przyszłość klubu kibice nie muszą się chyba obawiać. - W najbliższym sezonie nadal chcemy dominować w Plus Lidze i jak najlepiej zaprezentować się w Lidze Mistrzów - kontynuuje Sebastian Świderski na radio.opole.pl. - Liga Mistrzów to duże wyzwanie i nie ukrywam, że dla nas każda runda, każdy awans o stopień wyżej, to będzie już sukces. Nie ukrywamy, że w tym roku chcemy wyjść z grupy. Natomiast co do ligi, chcemy oczywiście obronić tytuł mistrza Polski, zdobyć Puchar Polski. Wcześniej wywalczyć też trofeum, którego nam się do tej pory nie udało zdobyć, czyli Superpuchar Polski, bo tego trofeum brakuje nam w naszej kolekcji i byłoby fajnie, żeby na 25-lecie klubu, ten Superpuchar do Kędzierzyna trafił.

Zespół 25-lecia trenera Waldemara Wspaniałego:
rozgrywający: Benjamin Toniutti, Sławomir Gerymski
atakujący: Paweł Papke, Dawid Konarski
środkowi: Robert Szczerbaniuk, Marcin Prus, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek
przyjmujący: Sebastian Świderski, Rafał Musielak, Sam Deroo, Felipe Fonteles
libero: Duszan Kubica, Paweł Zatorski

PROGRAM ROCZNICOWYCH WYDARZEŃ 19 października:
 
11:00 OTWARCIE MUZEUM „VOLLEY BAJKA” (mała hala)
 
12:00 SPOTKANIE Z LEGENDAMI SIATKÓWKI (mała hala)
 
13:00 PREZENTACJA ZESPOŁU (boisko główne)
 
14:30 MECZ GRUPA AZOTY ZAKSA KĘDZIERZYN-KOŹLE – IBB POLONIA LONDYN (boisko główne)
 
16:30 SPOTKANIE Z GWIAZDAMI MOSTOSTALU (strefa kibica)

  • 8
  • 1
  • 17
  • 0
  • 0
Maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31