SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Eugeniusz Andrejuk, fot. Jacek Prondzynski, 24 czerwca 2018

Wspaniałe tradycje warszawskiej siatkówki

Pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce rozegrane zostały w 1929 roku. W rywalizacji kobiet złoty medal w Parku Sobieskiego zdobył AZS Warszawa, który dominował również w latach trzydziestych i do wybuchu wojny tylko raz nie sięgnął po złoto, zadawalając się srebrem.

Z kolei w pierwszym męskim czempionacie AZS Warszawa był drugi. Rok później stanął na najwyższym stopniu podium, a przed wojną z mistrzostwa kraju cieszyli się jeszcze zawodnicy Polonii Warszawa (1937). W pierwszych powojennych rozgrywkach mężczyzn triumfowała Spójnia Warszawa.

Stołeczne drużyny przez długie lata należały do krajowej czołówki.  Na początku lat sześćdziesiątych siatkarki AZS AWF były rewelacją Pucharu Europy i zdobyły nieoficjalne wicemistrzostwo kontynentu.

W latach 1962-1966 stołeczny AZS AWF dominował. Drużyna trenera Jerzego Szewczyka miała w składzie medalistki olimpijskie ze znakomitą Krystyną Czajkowską na czele. Przypomnijmy, że w 1964 i 1968 roku Polska była trzecia w igrzyskach w Tokio oraz Meksyku.

Era warszawianek bezpowrotnie skończyła się w 1966 roku gdy stołeczny klub zdobył 22 mistrzostwo Polski w historii. Rok później zajął w lidze piąte miejsce i już nigdy nie odzyskał dawnej pozycji.

Klasowe siatkarki w składzie miała również Legia Warszawa, która w 1961 roku zdobyła mistrzostwo Polski i w tamtym okresie wielokrotnie stawała na drugim stopniu podium.

Do najlepszych tradycji kobiecej siatkówki w stolicy nawiązała w 2002 roku Skra, zdobywając srebrny medal, ale ten zespół szybko rozpadł się.

W poprzednim sezonie czołowym zespołem I ligi była Wisła Warszawa, a na zaplecze Ligi Siatkówki Kobiet awans wywalczyła Bluesoft Mazovia Warszawa.

Męski AZS AWF również zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiej siatkówki. W 1952 roku zdobył mistrzostwo kraju i przez kolejne dziesięć lat dzierżył prymat nad Wisłą. Drużynę trenował wybitny trener Zygmunt Kraus.

Dopiero w 1962 roku AZS AWF został zdetronizowany przez Legię Warszawa. Przez kolejne lata walka tych zespołów była niesamowita. W 1971 roku stołeczną dominację przerwała Resovia Rzeszów. Legia odzyskała krajowy prymat w 1983 roku i w następnym powtórzyła sukces. Legioniści jeszcze w 1986 roku zdobyli złoty medal, ale był to ostatni tytuł krajowego czempionatu warszawskich siatkarzy.

W ostatnich latach honoru męskiej, stołecznej siatkówki bronił AZS Politechnika Warszawska, który na stałe zadomowił się w PlusLidze. W ostatnim sezonie grał pod nazwą sponsora ONICO i zebrał wiele pochwał. W składzie znaleźli się doświadczeni siatkarze z Francuzem Guillaume Samicą i mistrzem świata Andrzejem Wroną oraz młodzi i utalentowani gracze z mistrzem świata juniorów Bartoszem Kwolkiem.

Podopieczni trenera Stephane Antigi awansowali do Final Four Pucharu Polski i pewnie zmierzali po awans do play off. Jednak ostatnie mecze sezonu zasadniczego nie były pomyślne dla stołecznej drużyny i została ona wyeliminowana z walki o medale.

 • 5
 • 0
 • 14
 • 0
 • 0
Lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
 • 01 Lip

  Mistrzostwa Polski Juniorek

  Kalisz
  YouTube Polska Siatkówka
 • 01 Lip

  Mistrzostwa Polski Juniorów

  Dębica
  podkarpacielive.pl
 • 22 Lip

  Polska - Niemcy | mecz towarzyski

  Zielona Góra
  Polsat Sport
 • 23 Lip

  Polska - Niemcy | mecz towarzyski

  Zielona Góra
  Polsat Sport