Oficjalny Partner Serwisu

SPONSORZY GŁÓWNI

Katarzyna Porębska, 12 września 2016

W niedzielę 11 września w katowickim Spodku odbyło się uroczyste zakończenie kariery reprezentacyjnej Pawła Zagumego. - To było wspaniałe 20 lat. Nie zamieniłbym ich chyba na nic w świecie – powiedział były rozgrywający biało-czerwonych.

W niedzielę 11 września w katowickim Spodku odbyło się uroczyste zakończenie kariery reprezentacyjnej Pawła Zagumego. - To było wspaniałe 20 lat. Nie zamieniłbym ich chyba na nic w świecie – powiedział były rozgrywający biało-czerwonych.

Paweł Zagumny w reprezentacji Polski zadubiutował w 1996 roku. Przez dwadzieścia lat grał z orzełkiem na piersi. Jest jedynym polskim zawodnikiem, który wziął udział w czterech igrzyskach olimpisjkich (1996, 20004 2008, 2012). W niedzielę w katowickim Spodku spotkały się największe gwiazdy polskiej i zagranicznej siatkówki, aby wziąć udział w uroczystym zakończeniu kariery reprezentacyjnej Pawła Zagumnego. Impreza połączona była z meczem Gwiazdy Polskiej Siatkówki kontra Gwiazdy Światowej Siatkówki (Reszta Świata).

- To było wspaniałe 20 lat. Nie zamieniłbym ich chyba na nic w świecie. Robiłem to, co kochałem i to jest najważniejsze. Grałem z pasją przez wiele lat i być może dlatego sukcesy w końcu przyszły. Na początku nie było łatwo w seniorskiej siatkówce. Wiele lat przegrywaliśmy ważne mecze, ale w końcu ten los się odwrócił i mogliśmy wspólnie cieszyć się z kilku medali, które zdobyliśmy przez ostatnią dekadę - powiedział na kofenrencji prasowej Paweł Zagumny.

I dodał - Chciałbym bardzo podziękować organizatorom Meczu Gwiazd, bo wiem ile trudu kosztowało ich zorganizowanie tego wszystkiego. Dziękuję też za przyjazd zagranicznym gwiazdom, wielkim sportowcom, wspaniałym ludziom, których łączy siatkówka. Wszystko, co robią, robią z pasją. Są trenerami bądź jeszcze grają, ale wszyscy są utytułowani, a ich osiągnięcia były czymś naprawdę wielkim. W Katowicach na moim meczu pojawili się m.in. potrójni mistrzowie świata, mistrzowie olimpijscy, którzy w dzieciństwie byli moimi idolami, a od których się uczyłem gry w siatkówkę. Wszystkie porażki, które zdarzały się na początku mojej kariery tylko mnie wzmocniły i mobilizowały do jeszcze większej pracy. Wiem, że nie było ze mną łatwo przez te dwadzieścia lat, ale już macie spokój.

W połowie trzeciego seta meczu Gwiazdy Polskiej Siatkówki kontra Gwiazdy Światowej Siatkówki na boisku pojawiła się Wiktoria Zagumna, która zmienniła w polu serwisowym swojego tatę. Dzięki jej „kąśliwym zagrywkom” drużyna Gwiazd Polskiej Siatkówki doprowadziła do remisu (12:12).

- Moja córka Wiktoria od dwóch lat trenuje w warszawskim Metrze. Lubi to, co robi i nie muszę jej do niczego zmuszać. Sama chce trenować, więc nie będę jej w tym przeszkadzał. Cały czas trwają negocjacje co do wyboru pozycji, ale na razie jest na "pozycji straconej" - wyznał „Guma”.

Katowicki Spodek dla Pawła Zagumnego jak i dla wszystkich kibiców w Polsce to wyjątkowe miejsce. To właśnie w nim Polacy zbierali pierwsze doświadczenia w Lidze Światowej, a po wielu latach sięgnęli po tytuł mistrzów świata podczas FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

- Spodek jest bardzo ważnym miejscem w historii polskiej siatkówki. W 1998 roku zaczęliśmy tu Ligą Światową i przez wiele lat, praktycznie co roku, braliśmy tu udział w tych rozgrywkach. Raz wygrywaliśmy, raz przegrywaliśmy, ale tak niezapomnianej atmosfery jak w katowickiej hali nie ma na żadnym innym obiekcie. Uwielbiałem tu grać, bo pasuje mi tu praktycznie wszystko. Oczywiście mam w pamięci mecz Mistrzostw Świata, taki o jakim marzy każdy siatkarz - wejść na zmianę i odwrócić losy spotkania. To na pewno będę pamiętał do końca życia - podkreślił Zagumny.

Paweł Zagumny w niedzielę po raz ostatni założył biało-czerwoną koszulkę. Przez 20 lat w kadrze narodowej rozegrał łącznie 427 meczów. Jeden z najlepszych rozgrywających na świecie nie zagra już w reprezenatcji Polski, ale nie żegna się z siatkówką. Najbliższy sezon ligowy spędzi w ONICO AZS Politechnice Warszawskiej.

- Na pewno nie będę trenerem przez najbliższe dziesięciolecie. Do wszystkiego trzeba się przygotować. Myślę, że samo moje doświadczenie nie wystarczyłoby na poprowadzenie drużyny narodowej. Myślę, że musiałbym się sporo przygotować i wiele nauczyć do tego zawodu, bo to zupełnie inna bajka. Nie wykluczam tego w przyszłości, ale jeśli miałbym inny wybór wolałbym z niego skorzystać. Dwadzieścia pięć lat spędziłem na hali i chyba już mi tego wystarczy. Nie bójcie się trenerem nie zostanę i nie "położę" polskiej siatkówki - zakończył Paweł Zagumny.

Paweł Zagumny
Sukcesy klubowe:

2014 - Puchar Polski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
2013 - Srebrny medal mistrzostw Polski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
          - Puchar Polski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
2012 - Brązowy medal mistrzostw Polski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
          - Puchar Polski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
2011 - Srebrny medal mistrzostw Polski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)    
          - Srebrny medal Pucharu Polski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
          - Srebrny medal Pucharu CEV 2010 (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
2010 - Srebrny medal mistrzostw Grecji (Panathinaikos Ateny)
           - Puchar Grecji (Panathinaikos Ateny)
2009 - Srebrny medal Pucharu Polski (AZS Olsztyn)
2008 - Brązowy medal mistrzostw Polski (AZS Olsztyn)
2007 - Brązowy medal mistrzostw Polski (AZS Olsztyn)
2008 - Brązowy medal mistrzostw Polski (AZS Olsztyn)
2005 - Srebrny medal mistrzostw Polski (AZS Olsztyn)
2004 - Srebrny medal mistrzostw Polski (AZS Olsztyn)

Sukcesy reprezentacyjne:
2014 - Złoty medal FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014
2012 - Złoty medal Ligi Światowej
2011 - Srebrny medal Pucharu Świata
2009 - Złoty medal mistrzostw Europy
2006 - Srebrny medal mistrzostw świata
1997 - Złoty medal mistrzostw świata juniorów
1996 - Złoty medal mistrzostw Europy juniorów