SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, 18 listopada 2022

Tomasz Niżnikowski: byłem mile zaskoczony

W niedzielę 13 listopada zostało wznowione szkolenie dla nauczycieli realizujących Program Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Na pierwszą turę trzydniowych zajęć w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Spale zaproszono nauczycieli minisiatkówki. - Byłem mile i pozytywnie zaskoczony zainteresowaniem zajęciami, które prowadziłem. Wywiozłem ze Spały dużo pozytywów - podkreśla dr hab.Tomasz Niźnikowski, który pokazał jak można w szkoleniu w naszej dyscyplinie wykorzystać ćwiczenia gimnastyczne.

- Na szkolenie przyjechały osoby, które mają już pewną wiedzę i doświadczenie trenerskie. Wyrobiły już swój punkt widzenia na wiele spraw w procesie szkoleniowym. Mają swój warsztat. A jednak widać było, że chcą jeszcze nauczyć się, poznać inne spojrzenia na sport i kulturę fizyczną. Widać to było zarówno na zajęciach jak i w rozmowach kuluarowych, które w Spale prowadziłem z wieloma słuchaczami, wśród których jak się okazało byli absolwenci Uczelni w której pracuję. Przekonałem się, że warto prowadzić taki proces nauczania w kształtowaniu nawyków ruchowych, jaki mieliśmy w Spale - powiedział dr hab. Tomasz Niźnikowski, który jest pracownikiem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.

Ostatniego dnia szkolenia dr hab. Tomasz Niźnikowski zaprezentował "Ćwiczenia gimnastyczne o różnym poziomie trudności i złożoności". Na tych zajęciach pogłębiona została wiedza m.in. na temat wykorzystania gimnastyki w treningu siatkarskim.

- Wychowanie fizyczne, ćwiczenia gimnastyczne są matką całej sportowej edukacji. Każdy bez nich będzie kulawy. Nie można ich traktować po macoszemu. Upadki w siatkówce zdarzają się. Warto więc nauczyć się różnych sposobów asekuracji, wyskoków oraz lądowań. Pomoże to uniknąć kontuzji, czasem przekreślających całą karierę sportową. Poza tym ćwiczenia fizyczne doskonalą pracę mózgu, a to pozwala zawodnikom na lepszą zdolność zapamiętywania słów trenera - podkreślił Tomasz Niźnikowski.

Tomasz Niźnikowski dodał, że obecność na szkoleniu w Spale takich osób jak Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastiana Świderskiego, Szefa Projektu SOS Waldemara Wspaniałego czy Szefa Wyszkolenia SOS Zbigniewa Krzyżanowskiego podniosła rangę spalskiej imprezy. - Widać jak w działalności PZPS ważne miejsce zajmuje praca z młodzieżą. Jestem zbudowany tym co zobaczyłem w Spale i jeżeli tylko zostanę zaproszony, to bardzo chętnie przyjadę znowu na takie szkolenie - mówił.

Kolejna tura szkolenia została zaplanowana w OPO COS Spała 27-29 listopada, w której m.in. Trenerzy Główni SMS PZPS w Szczyrku i Spale Andrzej Peć oraz Sebastian Pawlik zaprezentują elementy treningu indywidualnego na pozycjach, a Dawid Michor przedstawi koncepcje szkolenia w swoim Ośrodku w Stężycy.