SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 30 czerwca 2015

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w siatkówce halowej wkroczyła w decydującą fazę. W poniedziałek rozpoczął się pierwszy etap rundy finałowej, czyli dla najlepszych zespołów fazy grupowej walka o wielki finał (miejsca 1-8) a dla pozostałych o miejsca 9 –16. Turniej rozgrywany jest na terenach COS Szczyrk i hali w Łodygowicach.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w siatkówce halowej wkroczyła w decydującą fazę. W poniedziałek rozpoczął się pierwszy etap rundy finałowej, czyli dla najlepszych zespołów fazy grupowej walka o wielki finał (miejsca 1-8) a dla pozostałych o miejsca 9 –16. Turniej rozgrywany jest na terenach COS Szczyrk i hali w Łodygowicach.

W turnieju dziewcząt byliśmy świadkami bardzo pasjonujących pojedynków. Zespoły reprezentujące Pomorskie, Śląskie, Małopolskie i Kujawsko-Pomorskie potrzebowały tie breaków by pokonać odpowiednio rywalki z Podkarpacia, Dolnego Śląska, Lubelszczyzny i Mazowsza.

„Górna ósemka” prezentuje bardzo, ale to bardzo wyrównany poziom. Wszystkie mecze o miejsca 1- 8 kończyły się wynikami 2:1. To oznacza, że zarówno poziom sportowy, jak i ambicje  zawodniczek są zbliżone. To świadczy o tym, że zawodniczki bardzo cenią sobie udział w Olimpiadzie. Cieszę się, że w ten sposób drużyny doceniają wysiłek organizacyjny Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Dla takiej rywalizacji warto robić te zawody – nie krył radości Waldemar Sagan, Przewodniczący Wydziału ds. Młodzieży i członek Prezydium Zarządu PZPS.

W rywalizacji drużyn o miejsca 9-16 było nieco mniej emocji. Jedynie Łódzkie potrzebowało trzeciego seta by zwyciężyć Lubuskie. Dwóch setów potrzebowały Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie i Zachodniopomorskie by pokonać odpowiednio Świętokrzyskie, Opolskie i Podlaskie.

 – W każdej z drużyn dostrzec można jednak „perełki”. Nie są to postaci anonimowe. Poprzez rozgrywki klubowe w kategoriach młodzieżowych są już nam znane, ale tu widzimy także, czy czynią postępy. I muszę stwierdzić, że czynią. Pojawiło się także kilka postaci, które nie przebijały się w młodzieżowej rywalizacji klubowej i dzięki występom w Szczyrku trafią do naszych notesów – zauważa Waldemar Sagan.

W sesji popołudniowej o miejsca 1 – 4 i 5 – 8 mecze rozgrywane były już do trzech wygranych setów.

Awans do wielkiego finału wywalczyły Małopolskie i Śląskie po trzysetowych zwycięstwach nad Pomorskim i Kujawsko-Pomorskim. Te ostatnie zagrają o trzecia lokatę.

Podkarpacie po pokonaniu w tie breaku Lubelszczyzny oraz Mazowsze zwyciężając 3:1 Dolny Śląsk zagrają o lokatę piątą a przegrani o siódmą.

Wielkopolska i Zachodnie Pomorze wygrywając z Łódzkiem oraz Warmią i Mazurami zagrają o lokatę dziewiątą.

Tie break zdecydował, że Lubuskie pokonując Opolskie zagra o miejsce trzynaste ze Świętokrzyskim, które w trzech setach zwyciężyło drużynę z Podlasia.

 

Plan gier we wtorek:

o miejsce 15: Opolskie – Podlaskie

o miejsce 13: Lubuskie – Świętokrzyskie

o miejsce 11: Łódzkie – Warmińsko-Mazurskie

o miejsce 9: Wielkopolskie – Zachodniopomorskie

o miejsce 7: Lubelskie – Dolnośląskie

o miejsce 5: Podkarpackie – Mazowieckie

o miejsce 3: Pomorskie – Kujawsko-Pomorskie

o miejsce 1: Małopolskie – Śląskie

 

W turnieju chłopców w pierwszej ósemce dwie potyczki wymagały trzeciej partii w walce o półfinał.

Mazowsze i Łódzkie potrzebowały tie breaków by wyeliminować Podkarpacie oraz Małopolskę. W dwóch setach nastąpiło rozstrzygnięcie na korzyść Śląska oraz Kujaw i Pomorza w potyczkach z Zachodnim Pomorzem o Wielkopolską. W półfinałach Mazowsze pewnie zwyciężyło Śląsk pozbawiony zawodników z Jastrzębia-Zdroju a Kujawsko-Pomorskie straciło tylko seta w rywalizacji z województwem Łódzkim. Talk więc w małym finale Śląsk zagra z Łódzkiem a w wielkim Mazowsze zmierzy się Kujawsko-Pomorskim.

Wiadomo też, że o miejsce piąte Zachodniopomorskie zagra z Małopolskim po wygranych z Podkarpaciem (3:1) i Wielkopolską (3:2).

Nietrudno zauważyć, że wielu uczestników Olimpiady to siatkarki i siatkarze Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. To dowodzi, że program spełnia swoje zadania, że wyłowiliśmy w ramach tego programu najbardziej uzdolnioną siatkarsko młodzież. To bardzo ważne, że ci młodzi ludzie są często liderami zespołów – zauważa szef Wydziału ds. Młodzieży PZPS.

W pierwszej fazie o niższe lokaty (9-16) w turnieju męskim dwusetowe potyczki rozstrzygali na swoją korzyść siatkarze z Opolszczyzny oraz Warmii i Mazur. Tylko Pomorze potrzebowało trzeciej partii by zwyciężyć Lubelszczyznę. Pod nieobecność zespołu z Podlasia walkower dał awans drużynie z Lubuskiego.

W serii popołudniowej konieczne były piąte sety by Pomorskie wykazało wyższość nad Lubuskim a Warmińsko-Mazurskie nad Opolskim w meczach o lokaty 9 -12. We wtorek zwycięzcy zagrają o miejsce dziewiąte a przegrani o jedenaste.

Nawet walka o prawo gry o lokatę 13 wymagało tie breaka w potyczce ekipy ze Świętokrzyskiego z Dolnośląskim. Lubelskie po walkowerze z Podlaskim będzie przeciwnikiem ekipy z województwa Świętokrzyskiego w meczu o trzynastą lokatę. Wiadomo już, że stawkę w turnieju męskim zamknie Podlasie (brak drużyny) a piętnaste miejsce zajmie Dolny Śląsk.

 

Pozornie to mało może istotne, ale tkwiąc w siatkówce od roku 1975, czyli równo od czterdziestu lat widzę ważny trend, nawet może regułę, która znajduje potwierdzenie również tu w Szczyrku podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W zespołach grają dzieci, a i nawet wnuczęta zawodniczek i zawodników, których pamiętam sprzed wielu lat, między innymi z Olimpiad Młodzieży. Różnie potoczyły się sportowe losy ich babć, dziadków, mam i ojców, ale fajne jest to, że siatkówka pozostała dla ich wnucząt, czy dzieci pierwszym wyborem. Fajnie jest widzieć córki Uli Jędrys, czy Dawida Murka brylujące w siatkarskiej rodzinie, dosłownie rodzinie. I mam nadzieję, że w przyszłości obecni uczestnicy Olimpiady na wspomnienie, miłe mam nadzieję wspomnienie Szczyrku 2015 zasugerują swoim dzieciom, że siatkówka to kapitalna rzecz. Siatkówka wymaga pracy, działania w zespole, inteligencji,  gruntownej sprawności i kształtuje… idealną sylwetkę – kończy Waldemar Sagan.

 

Plan gier we wtorek:

o miejsce 15: Podlaskie – Dolnośląskie 0:3 (0:25, 0:25, 0:25)

o miejsce 13: Lubelskie – Świętokrzyskie

o miejsce 11: Lubuskie – Opolskie

o miejsce 9: Pomorskie – Warmińsko-Mazurskie

o miejsce 7: Podkarpackie – Wielkopolskie

o miejsce 5: Zachodniopomorskie – Małopolskie

o miejsce 3: Śląskie – Łódzkie

o miejsce 1: Mazowieckie – Kujawsko-Pomorskie

 

Szczegóły na stronie Zespołu pod kierownictwem Pawła Ignatowicza: http://www.vispolska.pl/zawody-pzps/