SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, foto: www.mapofpoland.pl, 25 czerwca 2018

Mazowsze kusi atrakcjami

Już w środę Warszawa zainauguruje rozgrywki World Tour w którym wspaniałym polskim kibicom zaprezentują się najlepsze światowe duety. Czterogwiazdkowy turniej to również okazja do tego, by zagościć w stolicy Polski trochę dłużej i wraz z nią obejrzeć piękne tereny Mazowsza.

Bardzo dobre połącznia komunikacyjne pozwalają bez najmniejszych problemów wybrać się w najpiękniejsze części województwa mazowieckiego i odwiedzić znane na całym świecie atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Żelazowa Wola, rodzinna wieś Fryderyka Chopina. Można zobaczyć w niej przede wszystkim dom genialnego kompozytora i pianisty, otoczony przez piękny park projektu Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. Całość została odnowiona w 2010 roku,  a rewitalizacja dodała jej szczyptę nowoczesności – dziś po zielonych terenach spaceruje się w otoczeniu chopinowskiej muzyki, a zwiedzanie poprzedzone jest filmem o artyście.

Niewiele ponad 30 km od Żelazowej Woli leży piękny Żyrardów, słynący przede wszystkim ze świetnie zachowanej osady fabrycznej, która w 2012 roku została uznana za pomnik historii. W północnej części miasta można przespacerować się po parku krajobrazowym i pałacyku Karola Dittricha – właściciela fabryki. W Muzeum Mazowsza Zachodniego z kolei można obejrzeć akwarelową panoramę, powstałą w 1899 roku, która idealnie oddaje wielkość najbardziej rozbudowanej dawnej fabryki lnu na Starym Kontynencie. W najbliższy weekend Żyrardów będzie gospodarzem turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy U20, w którym oprócz Polaków zagrają reprezentacje juniorskie Hiszpanii, Izraela i Łotwy.

Nieopodal Żyrardowa, leży Czersk jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Dawna siedziba książąt mazowieckich, dziś słynie przede wszystkim z ruin średniowiecznego zamku, które są nie lada atrakcją dla turystów z całej Polski. Miłośników średniowiecznych budowli warto też skierować do Ciechanowa, gdzie można podziwiać zamek wzniesiony z polecenia księcia Siemowita III, około XIV wieku. Zabytek znacznie zniszczony podczas potopu szwedzkiego, doczekał się rewitalizacji, co dodało mu jeszcze więcej blasku i klimatu. Ważnym punktem na mapie Mazowsza, jest też Twierdza Modlin, zbudowana na rozkaz Napoleona Bonaparte. Strategiczne położenie i świetne warunki naturalne pozwoliły jej przetrwać oblężenia Rosjan, będące odpowiedzią na kampanię napoleońską, a potem powstanie styczniowe. Dziś jest dostępna dla zwiedzających zarówno indywidualnych jak i z przewodnikiem. Godzinę drogi od Modlina znajduje się Płock, który od 2011 roku może poszczycić się mającym ponad 350 metrów molo, na którym można delektować się smażonymi rybami w nadrzecznych barach. Nad Wisłą można podziwiać też dwa płockie mosty – jeden z nich łączy przeciwległe brzegi rzeki pomimo ponad ośmiometrowej różnicy wysokości. Warto też odwiedzić miejski rynek, nad którym góruje okazały ratusz. Płock ma też w swojej historii siatkarski epizod, bowiem w 2014 roku gościł rozgrywki Ligi Europejskiej, a siatkarze i siatkarki stoczyli tam swoje boje odpowiednio z Rumunią i Niemcami.

Na Mazowszu godne polecenia są też Pułtusk ze wspaniałym zamkiem biskupów czy tętniący folklorem Sierpc, słynący z Muzeum Wsi Mazowieckiej. Można w nim poobcować z naturą, odpocząć wśród studni, karczm i wiatraków czy poobserwować pasące się owce i konie. Spragnionych jeszcze większego styku z naturą wypada zaprosić do Kampinoskiego Parku Narodowego, uznanego w 2000 roku przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Na 38,5 tysiącach hektarów można spotkać 1245 gatunków roślin czy przedstawicieli flory: rysie, jenoty i łosie.  

W województwie mazowieckim nie da się nudzić, bowiem nawet najwybredniejsi turyści, są w stanie wśród licznych atrakcji znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy do śledzenia zmagań World Touru, a w wolnych chwilach do podróżowania po malowniczym Mazowszu.

Bilety na World Tour Warszawa 2018 dostępne tutaj: https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka-plazowa/

  • 5
  • 1
  • 52
  • 0
  • 2