Oficjalny Partner Serwisu

SPONSORZY GŁÓWNI

Agata Wasielewska - pzps.pl/sportowefakty.pl/wp.pl fot. CEV.lu, 1 maja 2017

 

Niespodziewanie reprezentacja Czech w finale mistrzostw Europy kadetów pokonała Włochów. Podium uzupełnili Turcy, którzy też nieco zaskakująco zwyciężyli z Rosjanami w meczu o brąz. Najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju wybrano tureckiego atakującego, Adisa Lagumdziję.

Turcja - Rosja 3:2 (25:22, 21:25, 24:26, 25:17, 15:13)

Rosjanie w fazie grupowej nie przegrali żadnego meczu, tracąc punkt tylko w starciu z reprezentacją Polski. Byli więc jednymi z faworytów do mistrzowskiego tytułu. Plany niespodziewanie pokrzyżowali im Czesi, zwyciężając w tie-breaku i awansując do finału. 

Choć reprezentacja Turcji nie jest łatwym przeciwnikiem, wydawało się, że rozdrażnieni Rosjanie sięgną po brąz. Niespodziewanie w pierwszym secie popełnili sporo błędów własnych, co bezlitośnie wykorzystała turecka ekipa z Adisem Lagumdziją na czele. Kolejne dwie partie padły już łupem podopiecznych Andreya Nozdrina, ale musieli się oni przy tym naprawdę napracować. W czwartym secie przy kapitalnie grających w ataku Turkach niewiele mieli do powiedzenia. Wyrównany tie-break zakończył się z kolei błędem własnym Rosjan w przyjęciu, które było ich bolączką przez całe spotkanie. 

Czechy - Włochy 3:2 (25:19, 14:25, 25:17, 19:25, 15:13)

Stawiani przez wszystkich od początku w roli faworytów Włosi musieli mocno napracować się w starciu z reprezentacją Turcji. Dopiero w tie-breaku pokazali swoją pełną dominację, wcześniej ataki tureckich skrzydłowych sprawiały im niemałe problemy. 

Zmęczeni trudnym półfinałem i całą fazą grupową, w której rozegrali dwa mecze pięciosetowe, podopieczni Mario Barbiero stanęli naprzeciwko naładowanych pozytywną energią Czechów, którzy świetnie weszli w mecz, wygrywając wyraźnie pierwszego seta. W kolejnych partiach drużyna prowadząca zmieniała się, ale zawsze wygrywała wysoko. Dopiero tie-break przyniósł naprawdę dużą dawkę adrenaliny, bo wynik chwilami był wyrównany. Ku zaskoczeniu wszystkich obecnych, to Włosi (mimo lepszego przyjęcia zagrywki) musieli go jednak co chwilę gonić.  Ich błędy w końcówce w połączeniu z ofiarną grą czeskiej ekipy w obronie sprawiły, że to reprezentacja Czech została nowym mistrzem Europy. 

Nagrody indywidualne:

Najlepszy rozgrywający: Ondrej Piskacek (Czechy)
Najlepszy atakujący: Marek Sotola (Czechy)
Najlepsi przyjmujący: Davide Gardini (Włochy), Batuhan Avci (Turcja)
Najlepsi środkowi: Lorenzo Cortesia (Włochy), Vitalii Dikarev (Rosja)
Najlepszy libero: Filippo Federici (Włochy)

MVP: Adis Lagumndzija (atakujący, Turcja) 

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Europy U-19 2017:

1. Czechy
2. Włochy
3. Turcja

4. Rosja
5. Polska
6. Francja
7. Belgia
8. Finlandia

9. Rumunia
10. Węgry
11. Słowacja
12. Bułgaria 

  • 1
  • 1
  • 17
  • 0
  • 0