SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk Fot. cev.eu, 25 września 2022

Mistrzostwa Europy U20. Polska wicemistrzem Europy. Po wspaniałym meczu

Finał mistrzostw Europy U20 był bardzo emocjonujący i zacięty. Polska przegrywała z Włochami 0:2, jednak nasi siatkarze pokazali charakter, doprowadzając do tie-breaka. W nim lepsi byli rywale.

Obie drużyny były faworytami turnieju i potwierdziły przewidywania. W grupie lepsi byli gospodarze, którzy wygrali 3:0 i awansowali do finału z pierwszego miejsca. Następnie pokonali 3:1 Bułgarię, a Polska w bardzo dobrym stylu wygrała 3:0 z Belgią, najlepszą w grupie 2. 

Mecz o złoto zaczął bardzo dobrze dla Biało-czerwonych, którzy prowadzili 3:0, a następnie po ataku Jakuba Majchrzaka 5:2. W siatkówce jest jednak powiedzenie, że "kto zagrywa, ten wygrywa". Włosi byli gorsi w ataku, mieli mniej bloków, ale aż siedem punktów zdobyli po serwach i to takich, z którymi problemy mieliby seniorzy. Autorem trzech był Alessandro Bovolenta, a czterech Luca Porro. Na nic zdała się bardzo dobra skuteczność Piotra Śliwki (67 proc.) i Majchrzaka (80 proc.).

W drugim secie włoscy siatkarze nie serwowali już tak mocno jak wcześniej, niestety spadł poziom gry naszej drużyny. Skuteczność w ataku spadła prawie o połowę, pojawiło się dużo błędów. Niestety, na finale nie było systemy challenge, a sędzia dwukrotnie pomylił się na niekorzyść polskiej drużyny, co było widać nawet na powtórkach w relacji internetowej. Protestujący Tytus Nowik zobaczył żółtą kartkę. Nie pomogła zmiana rozgrywającego - Włosi objęli prowadzenie 2:0.

Reprezentacja Polski pokazała jednak charakter i w trzecim secie zagrała dużo lepiej. Przede wszystkim poprawili przyjęcie, a presja wywierana na rywalach zaczęła przynosić efekty. Przegrywali 4:7, ale trzy kolejne autowe ataki Włochów, as Piotra Śliwki i blok Majchrzaka sprawiły, że było 11:8! Polacy grali znakomicie i gdy tylko rywalom udawało się zbliżyć, odskakiwali znów na trzy punkty. Gospodarze mistrzostw nie poddawali się, obronili dwa setbole, ale Majchrzak i Nowik ich zatrzymali. 

I nasi siatkarze poszli za ciosem. Okazało się, że Jakub Olszewski, który zastąpił Kamila Szymenderę, potrafi serwować równie mocno jak Porro czy Bovolenta. Polska dominowała od pierwszych akcji do końca, kończąc seta z 69-procentową skutecznością. Majchrzak i Nowik skończyli wszystkie ataki, a dla Śliwka i Olszewskiego przeszkodą nie był nawet potrójny blok. 

O tytule mistrza Europy miał zdecydować tie-break. Zaczął się on źle dla naszej drużyny, bo dwa razy zatrzymany został Olszewski, w aut zaatakował Nowik, a rozpędzeni Włosi zaczęli grać tak, jak w pierwszym secie. Wychodziło im wszystko i wygrali wysoko. Ale polska drużyna nie musi się wstydzić, bo z trzech ostatnich turniejów mistrzowskim wracała z medalem: brązowym z mistrzostw Europy U18, złotym z mistrzostw świata U19 i srebrnym z ME U20. 

Brązowy medal zdobyła Bułgaria, która pokonała Belgię 3:1.

Polska - Włochy 2:3 (19:25, 19:25, 26:24, 25:17, 6:15)

Polska: Kubicki 1, Szymendera 5, Kufka 11, Nowik 19, Śliwka 16, Majchrzak 11, Hawryluk (libero) oraz Biliński, Olszewski 5, Gaweł, Kędzierski (libero), Czerny

Polską Siatkówkę wspierają

 • 21
 • 0
 • 8
 • 3
 • 2
Grudzień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
 • 02 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Chłopców U17

  Gori (Gruzja)
 • 03 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Chłopców U17

  Gori (Gruzja)
 • 04 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Chłopców U17

  Gori (Gruzja)
 • 05 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Chłopców U17

  Gori (Gruzja)
 • 06 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Chłopców U17

  Gori (Gruzja)
 • 06 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Dziewcząt U17

  Dyneburg (Łotwa)
 • 07 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Chłopców U17

  Gori (Gruzja)
 • 07 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Dziewcząt U17

  Dyneburg (Łotwa)
 • 08 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Dziewcząt U17

  Dyneburg (Łotwa)
 • 09 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Dziewcząt U17

  Dyneburg (Łotwa)
 • 10 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Dziewcząt U17

  Dyneburg (Łotwa)
 • 11 Gru

  Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) Dziewcząt U17

  Dyneburg (Łotwa)