EEVZA U16 K: Polska – Gruzja 3:0

fot. Piotr Sumara, Justyna Matjas

EEVZA U16 K: Polska – Gruzja 3:0

Kategoria

SiatkówkaReprezentacjeMłodzież

Autor

Anna Daniluk

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

21 lis 2024

W Dębicy trwają Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) do lat 16. W swoim pierwszym meczu reprezentacja Polski pokonała 3:0 (25:6, 25:7, 25:11) Gruzję. 

W Polsce występuje łącznie siedem drużyn, podzielonych na dwie grupy. Polki trafiły do trzyzespołowej grupy A. Na inaugurację swojego startu w EEVZIE Biało-Czerwone zagrają z Gruzinkami.  

Podczas czterech dni zmagań rozegranych zostanie łącznie 12 meczów, które wyłonią ostatecznego zwycięzcę, a ten wywalczy bezpośredni awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy U16. Drużyny z miejsc 2-6. trafią do drugiej rundy kwalifikacyjnej, która rozegrana zostanie wiosną 2025 roku.

- Nie będę ukrywał, że my mierzymy w pierwsze miejsce i uzyskanie bezpośredniej kwalifikacji do czempionatu. Nie boimy się, żadnej z drużyn, bo wiemy co potrafimy. Najważniejsze jest, żeby zapanować nad własną z grą, skorzystać z naszych warunków fizycznych i uwidocznić nasze atuty – mówił trener reprezentacji Polski, Maciej Dobrowolski, przed pierwszym meczem z Gruzją.

Transmisje wszystkich meczów dostępne są na koncie Polskiej Siatkówki na YouTubie.

Polska – Gruzja 3:0 (25:6, 25:7, 25:11). MVP: Elżbieta Czerwonka

Już w czasie rozgrzewki rzucały się w oczy różnice fizyczne pomiędzy obiema drużynami, które potwierdziły przedmeczowe słowa trenera Macieja Dobrowolskiego. Tuż po pierwszym gwizdku uwydatniły się także ogromne dysproporcje w poziomach gry. Biało-Czerwone prezentowały ciekawą dla oka siatkówkę, podczas gdy Gruzinkom w całym secie nie udało się skończyć ani jednego ataku. Drużyna gości własnymi siłami wywalczyła zaledwie jeden punkt, który przyniósł im skuteczny blok na Aleksandrze Wice. Polski zespół z kolei grał z dużą skutecznością w ataku, a przede wszystkim ryzykował w polu serwisowym, co przyniosło mu osiem bezpośrednich punktów. 

Drugą odsłonę ustawiła Elżbieta Czerwonka na zagrywce, która nie tylko nękała rywalki swoimi serwisami, ale także punktowała w ataku z drugiej linii. Koleżanki z drużyny dokładały skuteczne bloki i ataki, a w polu serwisowym pozostawała Elżbieta Czerwonka, która zmieniła ustawienie dopiero przy wyniku 23:6. Przyjmująca reprezentacji Polski posłała łącznie 6 asów serwisowych i zagrywała łącznie aż 16 razy. Po raz kolejny Gruzinkom nie udało się wyprowadzić ani jednego skutecznego ataku.  

W trzecim secie reprezentacja Gruzji nareszcie w jakikolwiek sposób „podpięła” się do meczu, kończąc 4 z 14 ataków. Świetna gra Polek była jednak tego dnia nie do przeskoczenia, dlatego Biało-Czerwone, pomimo minimalnych przestojów, wygrały wysoko 25:11 i przypieczętowały swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju. MVP spotkania wybrano Elżbietę Czerwonkę, która łącznie zgromadziła na swoim koncie 15 punktów. Tyle samo „oczek” uzbierała fenomenalna w ataku Aleksandra Wika (85% skuteczności). 

W piątek Biało-Czerwone zagrają z Łotyszkami. Początek spotkania 17:30. Transmisja meczu na YouTubie Polskiej Siatkówki. 

Statystyki meczowe: https://www-old.cev.eu/Competition-Area/MatchStatistics.aspx?ID=78108&setN=0 

Pozostałe mecze drugiego dnia turnieju również zamknęły się w trzech setach. Ukraina pokonała Estonię, a najwięcej punktów w spotkaniu zdobyła Olena Domasziwets (13 pkt). Nagroda MVP przypadła natomiast rozgrywającej Leili Samoilenko, która pojawiła się na boisku w trudnym momencie drugiej partii i została do końca spotkania. Podobnie wyglądała historia Skaiste Jurkeviciute, która także rozpoczęła mecz na ławce rezerwowych. W trakcie starcia z Azerbejdżanem potwierdziła jednak swoją wartość, przynosząc drużynie 10 punktów i ponad 60-procentową skuteczność w ataku.  

Harmonogram i wyniki Mistrzostw Europy Wschodniej (EEVZA) U16:

20 listopada (środa) dzień 1

Litwa – Ukraina 3:1 (25:23, 23:25, 27:25, 25:23)
Gruzja – Łotwa 0:3 (14:25, 10:25, 16:25)
Azerbejdżan – Estonia 0:3 (21:25, 15:25, 19:25)

21 listopada (czwartek) dzień 2

Ukraina – Estonia 3:0 (25:21, 25:15, 25:15)
Polska – Gruzja 3:0 (25:6, 25:7, 25:11)
Litwa - Azerbejdżan 3:0 (25:16, 25:11, 25:10)

22 listopada (piątek) dzień 3

15:00 Estonia – Litwa
17:30 Łotwa – Polska
20:00 Ukraina - Azerbejdżan

23 listopada (sobota) dzień 4

15:00 mecz o 5.miejsce
17:30 mecz o 3.miejsce
20:00 mecz o 1.miejsce

PZPS_pasek_sponsorski_2rz_2024_wrze.png

Galeria

  • Galeria - zdjęcie 1
  • Galeria - zdjęcie 2
  • Galeria - zdjęcie 3
  • Galeria - zdjęcie 4
  • Galeria - zdjęcie 5
  • Galeria - zdjęcie 6
  • Galeria - zdjęcie 7
  • Galeria - zdjęcie 8
  • Galeria - zdjęcie 9
  • Galeria - zdjęcie 10
  • Galeria - zdjęcie 11
  • Galeria - zdjęcie 12
  • Galeria - zdjęcie 13
  • Galeria - zdjęcie 14
  • Galeria - zdjęcie 15
  • Galeria - zdjęcie 16
  • Galeria - zdjęcie 17
  • Galeria - zdjęcie 18
  • Galeria - zdjęcie 19
  • Galeria - zdjęcie 20
  • Galeria - zdjęcie 21
  • Galeria - zdjęcie 22
  • Galeria - zdjęcie 23
  • Galeria - zdjęcie 24
  • Galeria - zdjęcie 25
  • Galeria - zdjęcie 26
  • Galeria - zdjęcie 27
  • Galeria - zdjęcie 28
  • Galeria - zdjęcie 29
  • Galeria - zdjęcie 30
  • Galeria - zdjęcie 31
  • Galeria - zdjęcie 32
  • Galeria - zdjęcie 33
  • Galeria - zdjęcie 34
  • Galeria - zdjęcie 35
  • Galeria - zdjęcie 36
  • Galeria - zdjęcie 37
  • Galeria - zdjęcie 38
  • Galeria - zdjęcie 39
  • Galeria - zdjęcie 40
  • Galeria - zdjęcie 41
  • Galeria - zdjęcie 42
  • Galeria - zdjęcie 43
  • Galeria - zdjęcie 44
  • Galeria - zdjęcie 45
  • Galeria - zdjęcie 46
  • Galeria - zdjęcie 47
  • Galeria - zdjęcie 48
  • Galeria - zdjęcie 49
  • Galeria - zdjęcie 50
  • Galeria - zdjęcie 51
  • Galeria - zdjęcie 52
  • Galeria - zdjęcie 53
  • Galeria - zdjęcie 54
  • Galeria - zdjęcie 55
  • Galeria - zdjęcie 56
  • Galeria - zdjęcie 57
  • Galeria - zdjęcie 58
  • Galeria - zdjęcie 59
  • Galeria - zdjęcie 60
  • Galeria - zdjęcie 61
  • Galeria - zdjęcie 62
  • Galeria - zdjęcie 63
  • Galeria - zdjęcie 64
  • Galeria - zdjęcie 65
  • Galeria - zdjęcie 66
  • Galeria - zdjęcie 67
  • Galeria - zdjęcie 68

#TAGI